ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ AVRUPA KUŞ GÖZLEM GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

09 Ekim 2018
2006 yılından bu yana Ayvalık’ta farklı etkinliklerle kutlanan Avrupa Kuş Gözlem Günü, Ayvalık’ta yine Ayvalık Kuş Gözlem Topluluğu (AYKUŞ) tarafından gözlem, bilgilendirme etkinlikleri ile kutlandı. TEMA Ayvalık Temsilciliği ve AYKUŞ işbirliğinde düzenlenen etkinliğe katılan Ayvalık Belediyesi’nin dikkat çeken sosyal projesi ‘Zeytin Çekirdekleri’ öğrencileri, Ayvalık Tuzlası’nda kuş gözlem yaptı. Yaptığı başarılı organizasyonlarla Türkiye’de bir çok belediyeye örnek olmaya devam eden Zeytin Çekirdekleri ekibi, bu kez kuşların yaptığı zorlu göç yolculuğuna dikkat çekti. 
 
Dünya Kuşları Koruma Kurulu'nun (Bird Life International) üyelerince her yıl ekim ayının ilk hafta sonu, tüm dünyada kutlanan Avrupa Kuş Gözlem Günü için bu yıl da Ayvalık’ta etkinlik düzenlendi. Yöre popülasyonu istatistiklerine katkı ve Ayvalık’ın kuş potansiyeline dikkat çekmek için Ayvalık Kuş Gözlem Topluluğu ve TEMA Ayvalık Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen etkinliğe Ayvalık Belediyesi de destek verdi. Ayvalık Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi olan Zeytin Çekirdekleri öğrencileri de etkinliğe katıldı. Her yıl düzenlenen yaz kampında felsefeden sinemaya farklı atölye çalışmalarına katılan Zeytin Çekirdekleri, ritm ve koro eğitiminin yanı sıra, keman, çello, flüt, piyano gitar, perküsyon, gibi enstrümanların eğitimini alırken spor ve çevre konulu etkinliklerde de aktif. 
BAŞKAN GENÇER; “35 OKULDAN 1800 ÇOCUĞUMUZA MÜZİK, SANAT, SPOR EĞİTİMİNİ ÜCRETSİZ OLARAK VERİYORUZ”
 
Ayvalık’ta tüm mahallerden çocukların projede bulunmasını amaçladıklarının altını çizen Başkan Gençer , “Başta kırsal mahallerden olmak üzere Altınova, Altınova, Küçükköy, Cunda Adası ve Ayvalık şehir merkezinden çocukların katılımıyla ortak sosyal kültürel yaşam alanları oluşturduk. Ancak kırsal mahallerdeki etkinliklerimize daha çok önem veriyoruz. Projede yola çıkış felsefemiz, Ayvalık’ın sosyal dokusuyla bütünleşmiş bir anlayışla çocukların ve ailelerinin aktif katılımıyla dayanışma ve paylaşım merkezleri kurmak, barışın sesini sanat yolu ile dillendirmek. Ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları yaratmak. Ayvalık’ın bir simgesi haline gelen Zeytin Çekirdeklerimiz, müzik, sanat ve spor eğitim programlarının yanı sıra doğa çalışmalarına da katılıyor. Ayvalık şehrimizde 35 okuldan 1800 çocuğa ulaştığımız projemizde ‘Bir çocuk gelişir bir dünya değişir’ şiarıyla çalışmalara devam ediyoruz” dedi. 
 
“KUŞLARIN HER YIL YAPTIĞI İKİ, ZORLU GÖÇ YOLCULUĞUNA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ”
Ayvalık Kuş Gözlem Topluluğu üyesi Nilgün Kaya, Dünya Kuşları Koruma Kurulu tarafından dünya çapında düzenlenen, Türkiye’de Bird Life İnternational’ın ortağı Doğa Derneği koordinesinde gerçekleşen etkinliğin neden yapıldığı hakkında bilgi verdi. Bu sene Avrupa’da 38 ülkenin katıldığı, ülkemizde bu etkinliğin 21 yerde gerçekleştirildiğini belirten Nilgün Kaya, “Ayvalık bu 21 noktadan biri. Her yıl 6-7 Ekim tarihlerinde bu etkinliğin yapılmasındaki ana neden, kuşların bahar aylarında üremek için kuzeye, bir de kışı geçirmek için Afrika’ya yaptıkları uzun ve zorlu yolculuğa dikkat çekmek. Kuşların ve yaşam alanlarının korunması gerektiğini hatırlatmak. Yaban hayatımızın çok belirgin ve renkli bir parçası olan kuşlar uzun yıllar boyunca doğal çevremizin sağlığının kilit göstergeleri olarak kullanılmıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de avcılık, tuzakla yakalama, zehirlenme, yumurta toplama, yüksek gerilim hatları, rüzgar türbinleri gibi doğal olmayan bariyerler gibi doğrudan türe yönelik tehditler ile yaşam alanlarının bozulması ve kaybı gibi nedenlerle pek çok kuş türünün popülasyonu azalmaktadır. Kuşların en az 150 milyon yıldır yeryüzünde olduğunu biliyoruz. Unutmamak gerekir ki bir canlı öldüğünde insanlık küçülür. Önce kuşlar sonra sıra bize gelir. Hedefimiz ve dileğimiz insanın bütün varlıklara ve ekolojik bütüne saygı duyduğu, var oluşunun doğa üzerindeki etkisini bilerek yaşadığı ve sonucunda, doğanın korunmasını gerektirmeyecek bir yaşam tarzını geliştirdiği bir dünyaya ulaşmak” dedi.  
AYVALIK, TÜRKİYE’DE KUŞ GÖZLEMİ YAPILAN 21 NOKTA ARASINDA YER ALDI  
Önceden planlanmış yırtıcı kuş göçü izleme projesi için ilçe dışında olması nedeniyle etkinliğe telefon bağlantısı ile katılan Ayvalık Kuş Gözlem Topluluğu Sorumlusu, Doğa Fotoğrafçısı Kadri Kaya,  “Ayvalık’ta göçmen kuşların güzergâhı arasında yer alıyor.  Buradaki sulak alanlarda konaklıyorlar. Bazıları daha kısa bazıları daha uzun. Kum kuşları, düdükçünler ve bazı ördek türleri kışı Ayvalık’ta geçiriyor. Ayvalık’ta sulak alanları muhafaza ettiğimiz sürece bu hareketlilik devam edecek ve kuşlarla birlikte kuş gözlemcilerde Ayvalık’a gelecek. Ayvalık’ta bizim yaptığımız çalışmalar neticesinde görülen 260 kuş türü var. İlçemizde kuş gözlemciliğinin gelişmesi için yapılması gerekenleri veri olarak topluyoruz” dedi. 
 
“‘AYVALIK SULAK ALANLARI TÜRKİYE’DE BULUNAN 135 ULUSLARARASI ÖNEME SAHİP SULAK ALANDAN BİR TANESİ”
Doğa Derneği tarafından hazırlanan ‘Kuşçuluk Vakti’ adlı belgesel film izlendikten sonra Ayvalık Tuzlasına giderek kuş gözlemi yapıldı.  Proje Koordinatörü Gül Gürsoy yönetiminde kuş gözlem etkinliğine katılan zeytin çekirdekleri öğrencilerinin ilgi ve heyecanı görülmeye değerdi.
Ayvalık Tuzlasında yapılan kuş gözlemi sırasında TEMA Ayvalık Şubesi, Ayvalık’ın sulak alanları hakkında bilgi verdi. Minik TEMA’cılar tarafından okunan bildiride, sulak alanların yer altı suları için rezerv oluşturduğu, taşkınları önlediği, yöre iklimini dengelediği ve zehirli atıkları arıttığı belirtildi. 
TEMA Ayvalık Temsilcisi Haluk Aysu,  ‘Ayvalık sulak alanları Türkiye’de bulunan 135 uluslararası öneme sahip sulak alandan bir tanesi. Ayvalık’ta deniz canlıları için mercanlar neyse karada da sulak alanlar o. Plansız yapılaşma nedeniyle parçalanmış olsa da Ayvalık Sulak alanlarının hala bölge insanları ve diğer canlılar için bir yaşam kaynağı ancak sulak alanların korunması yönetmeliğinde adı geçse de henüz bir yönetim planından yoksun. Şeytan Sofrası lagünü, Sarımsaklı su basar çayırları ve Ayvalık tuzlası bu korunmayan cennet köşelerden” dedi.  Saat 10.30-12.00 arası gerçekleşen gözlemde, 450 Flamingo, 140 Karabatak, 95 Gümüş Martı, 20 karabaş Martı, 1 kara Leylek, 1 tepeli Pelikan’ın yanı sıra 2 küçük ak balıkçıl, 1 gri balıkçıl sayımı yapıldı. Etkinliğe, 25 ‘i yetişkin, 21’i çocuk toplam 46 kişi katıldı. 
 
 
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24