ÖNCE TEORİ SONRA PRATİK

09 Kasım 2018
Ayvalık Belediyesi Türkiye’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden Zeytin Çekirdekleri’ne Denizlerin ve su yollarının korunmasına yönelik Ayvalık Belediyesi ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA işbirliğiyle farkındalık yaratmak adına yürütülen sosyal sorumluluk projelerine bir yenisi daha eklendi.
7 Kasım 2018 tarihinde Ayvalık Belediyesi Gençlik ve Eğitim Merkezinde(AYBEGEM) önce öğrencilere denizlerimizi koruma ve geri dönüşüm üzerine eğitim verildi sonrasında Altınova sahilinde küçük çaplı bir kıyı temizliği etkinliği gerçekleştirildi.
Ayvalık Altınova’daki hizmet binası AYBEGEM(Ayvalık Belediyesi Gençlik Merkezi)nde TURMEPA Proje Koordinatörü Saygın Yörük ve merkez sorumlusu öğretmen Derya Aydın gözetiminde beraber yaklaşık bir saat çevre koruma eğitimi verildi.
Ayvalık’ın yanı sıra yurdun değişik illerinde ve son olarak Paris’te konser veren Zeytin Çekirdeklerinin sanat yoluyla birlik ve tüm Türkiye’ye barışın sesi olduğunu belirten Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Zeytin Çekirdeklerimizin sanatsal gelişimlerinin yanı sıra sosyal gelişimlerine de önem veriyoruz. Yaşadığı kenti seven, koruyan çocuklar yetiştirmek için her türlü kurum ve sivil toplum örgütüyle ortak projeler üretiyoruz. Altınova Sahilimizin üzerinde herkesin bildiği gibi kara bulutlar dolaşıyor ve denizde maden çıkarılması isteniyor. Geçtiğimiz ay planan ÇED toplantısını Ayvalık halkıyla beraber yaptırmadık. Doğamızın değerini, atalarımızdan aldığımız gibi bırakmamız gerektiğini çok iyi biliyor ve çocuklarımıza bunu anlatmaya devam ediyoruz. Deniz kıyısında yer alan kentimizde yaşayan çocuklarımız zaten denizin öneminin farkında.  Bu kamp ve eğitimlerimiz sayesinde edinecekleri bilgiler de deniz kirliliği ile mücadele eden, yaşadığı kenti seven ve koruyan bireyler olmalarına katkı verecektir. Çevreye duyarlı etkinliklerimizde her zaman yanımızda olan Turmepa-Deniz Temiz Derneği ve İzmir Deniz Ticaret Odası’na çok teşekkür ediyorum ” dedi.
Verilen eğitim sırasında atıklar arasında özellikle plastik konusunda, üretiminin saniyeler, kullanımının dakikalar, doğada yok olma süresinin ise yüz yıllar aldığı vurgulandıklarını anlatan Sayın Yörük ’’Eğitim sonrasında yapılan kıyı temizliği etkinliğinde ise öğrenciler plastik atıkları toplama konusunda daha duyarlıydılar. Atıkların doğada kaybolma sürelerinin, deniz ve deniz ekosistemine verdiği zararını anlattığımız bu etkinlikte, öğrenciler hem teorik hem de pratik eğitim almanın yanı sıra “Deniz varsa hayat var!” Mesajı vererek yerel anlamda güzel bir farkındalığa imza attı.
Yörük, Ayvalık Belediyesi ve faaliyetlerini İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi çatısı altında sürdüren Turmepa İzmir Şubesi’nin Denizler ve Çevre alanındaki işbirliğinin ve sosyal sorumluluk faaliyetlerinin devam edeceği belirtti.
TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kampı, bu yıl Ayvalık’ta 2 - 6 Temmuz tarihleri arasında ‘Çocuklar Denizi Eğlenerek Öğreniyor’ sloganıyla Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde, yapılmıştı.  Masmavi Deniz Eğitim Kampı ile çocuklara üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizler, kıyıları ve deniz canlılarını korumanın önemini ve aldığımız her iki nefesten birini denizlerin sağladığı anlatıldı. Besin zincirinde planktonların önemi, deniz habitatı ve biyolojik çeşitlilik konularında kampçılara eğitim vermenin yanı sıra çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratıp deniz sevgisi kazandırmak, denizin yaşayan bir sistem olduğunu ve ekosistemin önemini fark etmelerini sağlamak. Kamp sayesinde çocuklar karasal kaynaklı kirliliği ve alınması gereken önlemlerin öğretilmesi kampın ana temasıydı.
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24