KÜÇÜKKÖY, BİLİM KÖYÜ OLACAK

15 Kasım 2018
 
Ayvalık Belediyesi ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile Ayvalık’a kazandırılacakYaratıcı Teknolojiler Atölyesinin yapılacağı Küçükköy’deki okul alanında, ana yapıların %90’ı tamamlandı. Onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında bahçe peyzajına başlandı. Zeytin Çekirdekleri projesi ile çocukları sanatla tanıştıran ve yaratıcı teknolojiler atölyesi ile de bilimle buluşturmayı hedefleyen Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kültür, sanat ve spor kadar bilimle iç içe yetişen, çağdaş ve daha donanımlı bir nesil için çalışıyoruz” dedi. 
Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin uygulamaya geçeceği bir buluşma ortamında, bilgiyi daha ileriye taşıma yaklaşımıyla eğitim veren Sabancı Üniversitesini Ayvalık’a getiren Belediye Başkanı Rahmi Gençer,  çocuk ve gençlere tasarım yazılım ve modelleme eğitimi verilecek atölye ile yöre çocuklarına kültür sanattan sonra bilimsel eğitimin kapılarını açmış olacak. 
AYVALIK BELEDİYESİ’NİN VİZYON PROJESİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
İşbirliği protokolü 6 Nisan 2018’de imzalanan Sabancı Üniversitesi Ayvalık- Küçükköy Kampüsü ‘Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’ çalışmalarının ilk etabı 28 Haziran Perşembe günü başladı.Proje kapsamında onarılıp yenilenen eski okul binası ile birlikte ana yapıların %90’ı tamamlandı. Bahçe peyzajına başlandı. Mimar Ersen Gürsel ve Mimar Korhan Kalaycıoğlu tarafından hazırlanan proje kapsamında; içinde eski okul binasının bulunduğu 5 bin metre karelik alan, açık derslikler, açık pazar, açık hava sahnesi, organik tarım üretim alanı, mevcut okul yapısının ise atölye derslik öğretmen odası ve mutfak olarak kullanılacağı öğrenildi.  
YAZILIM, PROTORİPLEME, ÜRÜN GELİŞTİRME 
Küçükköy’de kurulacak ‘Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde öğrencilere yazılım, iletişim, ses ve görüntü, prototipleme, ürün geliştirme, oyun tasarımı, bilgisayar programlaması, sosyal İnnovasyon ve girişimcilik gibi konuları içeren dersler verilecek.  
Mevcut okul binasında onarım ve yenilemeyi içeren çalışmalarını yakından takip eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “2014 yılından bu yana Ayvalık’tan, Altınova’dan, Küçükköy’den, Cunda ve köylerimizden, hepsi bizim için değerli çocuklarımızın sosyal gelişimlerini bereketli ürünümüzün adını alan, müzik, sanat ve spor eğitim programı ‘Zeytin Çekirdekleri’ yoluyla güçlendiriyoruz. Bilimsel açıdan nitelikli eğitimi ile bilinen Sabancı Üniversitesi ile işbirliği yaparak Küçükköy’de Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi açacak olmamızın heyecanını yaşıyoruz. Amacımız kültürde, sanatta ve sporda olduğu kadar bilimde de yetenekli, bilimle iç içe yetişen, daha donanımlı bir nesil. Biz bunun için çalışıyoruz” dedi. 
“EĞİTİM ALACAK ÇOCUKLARIN TAMAMI AYVALIK’TA YAŞAYANLARDAN SEÇİLECEK”
Eğitim alacak 12-18 yaş arası çocukların tamamının Ayvalık’ta yaşayan çocuklardan seçileceğini ifade eden Başkan Rahmi Gençer, “Kent merkezi, Altınova, Küçükköy, Alibey Adası ve köylerimizde yaşayan çocuklarımız önce hayal edecekler, hayal ettiklerini tasarlayacaklar.İlk etapta yapılacak olan Yaratıcı Teknolojiler atölyesi, öğretmen odası, çocuklar için yemekhane bölümü. Biz burada çocuklarımıza tasarım, yazılım ve modelleme öğreteceğiz. Tasarladıklarının yazılımlarını yapıp üç boyutlu yazıcılarla üretimlerini sağlayacaklar.İkinci etapta yani 2019 yılında bahçede 220 kişilik bir amfi yapılacak.12-18 yaş arası çocuklarımıza Yaratıcı Teknolojiler atölyesinde çalışmalar devam ederken, rezerv alanda geri dönüşüm, organik tarım gibi Sabancı Üniversitesinin açtığı programlara göre eğitimler verilecek. Yağmur suyundan kullanma suyu elde edilecek. Güneş panelleri olacak. Hem suyunu hem de ısı ve enerjisini kendi üretecek akıllı bir bina olacak burası.Türkiye’de ihtiyacımız olan ve çocuklarımıza verilmesi gereken yaratıcılık ve icat yapmanın başlangıcını burada yapmış olacağız. Tek isteğimiz çocuklarımızın başımıza icat çıkarması. Biz alt yapıyı hazırlıyoruz onlar yeter ki icat yapsın” dedi.    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24