OKUL BAHÇESİNİ HARİKALAR DİYARI’NA DÖNDÜRDÜLER

10 Aralık 2018
Ayvalık’ta, eğitimin sadece okul ile sınırlı olmadığını ve okul dışı alanlarda da sürmesi gerektiğini düşünen Atatürk İlkokulu idaresi, öğretmenler ve Okul Aile Birliği üyeleri, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek, okulun etrafındaki tüm bahçeleri oyun parkurlarıyla donattılar.
Çocukların fazla enerjilerinin kabul edilebilir bir şekilde harcaması, olumlu benlik gelişimi, yeteneklerin keşfedilmesi gücünü kontrol edebilmesi, bilişsel bedensel psikolojik gibi gelişimleri açısından büyük önem taşıdığı düşüncesiyle yola çıkan okul müdürü Mustafa Karaman ile Okul Aile Birliği yönetimi; okulun bahçesini ve oyun alanlarını öğrencilerin teneffüs saatlerini neşeli bir hale getirdiler.
Öğrencilerin;  derslerde daha verimli olabilmelerinin yanı sıra teneffüs saatlerinde arkadaşlarıyla daha fazla sosyal bağ oluşturmalarının amaçlandığı proje kapsamında; okulun bahçesindeki oyun parkurlarında; farklı renkte ve desenlerde seksek, dokuz taş, ritmik sayma, köşe kapmaca, labirentler, içinde alfabe harflerinin yer aldı.
Okul idarecileri ve öğretmenler tarafından çizilen oyun alanlarıyla öğrencilerin her alanda gelişimlerinin desteklenmesi sağlandığı öğrenilirken,  öğrencilerin teneffüslerde daha çok birlikte oyun oynayarak zaman geçirmeleri ise okul idaresi başta olmak üzere öğretmenler ve velileri son derece mutlu etti.
Türkiye’de ilk kez, bir okulun tüm bahçelerine oyun parkurlarının konuşlandırılmasına ait proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Atatürk İlkokulu Müdürü Mustafa Karaman, okulda yaptıkları etkinlilerde öncelikle çocukların mutlu olması ve okulda eğlenerek, öğrenmeyi amaçladıkları vurgulayarak, “Bir çocuğun eğlenmediği bir ortamda ve mutlu olmadığı bir yerde eğitim ve öğretimin başarılı olamayacağına inanıyoruz. Bir çocuk, eğlendiği ve mutlu olduğu bir eğitim ortamında akademik başarının otomatik olarak geleceğine inanıyoruz.” dedi.
Okul bahçesindeki parkurları; Klasik Türk Çocuk Oyunlarıyla donatırken, bazı oyunları ise öğretmen arkadaşlarıyla birlikte tasarladıklarını anlatan Mustafa Karaman, “Bu oyun alanlarında bilinen; ‘Yağ Satarım Bal Satarım’, ‘Seksek’ gibi oyunların dışında, ‘Ritmik Sayma’, ‘Labirent’  gibi oyunları da biz geliştirdik. Yine okulumuzun duvarlarına da ‘english wall’ haline getirdik. Böylelikle eğitim ve öğretimi bahçelerimizin duvarlarına da sokmuş olduk. Şimdi okulumuzun her köşesinde öğrencilerimizin ders saatleri dışında da görsel eğitim alabilmelerine katkı sağlamış olduk. Hatta bir öğrencim bana gelerek, ‘Müdürüm, okulumuz sanki Harikalar Diyar’ı gibi oldu.’ diye duyguları ifade edebiliyorsa, biz amacımıza ulaştık demektir. Zaten amacımıza ulaştığımızı da, çocuğun içindeki fazla enerjisini teneffüs saatlerinde bu parkurlarda oyunlar oynayıp üzerinden attıktan sonra girdikleri derslerde deşarj olmuş bir şekilde öğretmeninin anlattıklarını daha iyi kavrayabiliyor.” diye konuştu.
Okulun 4. Sınıf öğrencilerinden Nazım Erkan Çelik de, ders aralarındaki teneffüs saatlerinin daha da renkli bir hale geldiğini ifade ederek, “Teneffüslerde arkadaşlarımla birlikte bu parkurda oyunlar oynuyorum. Oynadığımız oyunlarda kim birinci olursa, aynı oyunu bir kez daha oynuyoruz.” dedi.
 
“ARTIK TENEFFÜS SAATLERİMİZ SON DERECE KEYİFLİ GEÇİYOR”
Okulun 3. sınıf öğrencilerinden Eylül Deren Delikan ise okulun bahçelerinde oyun parkurlarının düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu oyunlar sayesinde arkadaşlarımızla takımlar oluşturarak bu oyunları oynuyoruz. Artık teneffüs saatlerimiz son derece keyifli geçiyor. Çok eğleniyoruz. Okulumuzun öğrencileri olarak diğer okuldaki öğrencilere nazaran bizlerin böylesi bir okulda eğitim gördüğümüz için son derece şanslı olduğumuzu düşünüyorum. İnşallah onların da öğretmenleri bizim okulumuzdaki oyun parkurlarını okullarının bahçesine yaparlar” diye konuştu.
 
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24