AYVALIK’TA YÜKSELEN ORTAK SES; “ÖĞRETMENLERİN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR”

09 Nisan 2019
Ayvalık’ta; Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun, bir öğrenci tarafından bıçaklanarak hayatını kaybetmesiyle ilgili bir araya gelen öğretmenler, meslektaşlarının hunharca katledilmesine sert tepki gösterdiler.
Bu kapsamda; ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen temsilcileri yaptıkları basın açıklamalarıyla yapılan saldırıyı sert bir dille kınadılar.
DP Ayvalık Belediye Meclis Üyesi Serdar Tuç’un da hazır bulunduğu basın açıklamasında, “Anlayışın, insani değerlerin ve insana saygının itibar kaybettiği bir dünyada, şiddet korkutucu boyutlarda artarak genel bir ifade ve ilişki biçimine dönüşmüştür. Asıl amaçlarından biri, insana, varlığa sevgiyi aşılamak olan eğitimin ve eğitimcilerin öldürücü saldırıların hedefi olması, şiddetin delilik sınırını aştığını göstermektedir. Bu cinayet, gençliğimizin, müfredat ağırlıklı olarak eğitim düzenimizin, genel anlamda insan, hayat ve toplum yapımızın aşınmasına işaret eden elim ve ibretlik olaylardan sadece biridir. Üzüntümüz, kaygımız, korkumuz odur ki, gerekli tedbirler alınmazsa son da olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.
Eğitim-İş Başkanı Nahil Filiz de yaptığı açıklamada, Gebze’de Atatürk Anadolu Lisesi’nde görev yapan meslektaşları Necmettn Kuyucu’nun öğrencisi tarafından uğradığı bıçaklı saldırı sonucunda hayatını kaybetmesinden duyduğu derin üzüntüyü ifade ederek, yapılan saldırıyı lanetleyip, Kuyucu’nun ailesi başta olmak üzere, eğitim camiasına başsağlığı diledi.
Nahil Filiz açıklamasında, “Gün geçmiyor ki, okullarımızda çeşitli şekillerde şiddete uğrayan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle, son derece zor çalışma koşulları altında hizmet veren kamu çalışanlarının yaşam güvenliklerini sağlamak devletin en önemli görevleri arasındadır” dedi.
Filiz, “Ortalama 24 yaşına kadar oku, KPSS’ye çalış, atanmak için sözlü yazılı sınavlardan geç, hayalin olan mesleğine başla. Hayalinin ta kendisi olan çocuk gelsin, seni bıçaklasın. Silahla vursun. Bunu en son Gebze’de daha önce de Ödemiş’te, Tunceli’de, Batman’da yaşadık. Bundan sonra hiçbir öğretmenimizin hayalindeki çatının altında şiddetle ve ölümle burun buran olmasını istemiyoruz. Eğitimde her sorun günah keçisi öğretmen, en küçül şüphede şikayet edilen öğretmen; yöneticileri tarafından kapıkulu olarak muamele edilen öğretmen, verdiği nota, kararlara itibar edilmeyen öğretmen… Ne bekliyordunuz ki? Biz öğretmenlerin verdiği emeğin yarısını MEB ve ebeveynlerden bekliyoruz. Bizce bu kadarı da öğretmene değer. Ancak ne yazık ki, yıllardır yetkililerce hiçbir önlem alınmadığı gibi her fırsatta öğretmeni değersizleştiren ve hedef gösteren nitelikte açıklamalar yapılmıştır. Öğretmeni toplum önünde itibarsızlaştıran bu tür açıklamaların da saldırılarda önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. Eğitim-İŞ olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz. Okullarını güvenli alanlar olmalı, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin can güvenliği mutlaka sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; öğretmenlerimiz şiddete maruz kaldıkça, itibarsızlaştırıldıkça bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır” diye konuştu.
 
  
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24