ÖĞRENCİLERDEN “AYVALIK KIYILARINDAN ÖYKÜLER” KİTABI

07 Ekim 2022

Ayvalık ilçesinde, Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BGEP) çerçevesinde hazırlanan ve bu yıl ikincisi basılan ‘Ayvalık Kıyılarından Öyküler-2’ kitabının tanıtımı ve projede yer alan öğrencilere ödülleri Özgün Akademi’de gerçekleşti.

 Ayvalık’ın önemli sanayicilerinden Halil Sucu ile annesi Emine Sucu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman,  Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Ayvalık Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Furkan Demirbaş, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, Ayvalık İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Onur Yakan, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürü Turgut Coşkun, ilçe protokolü temsilcileri, okul müdürleri, veliler, öğrenciler ve davetliler hazır bulundu.

Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ın öncülüğünde, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Osman Yalçın’ın koordinasyonu ile hayata geçirilen ‘Ayvalık Kıyılarından Öyküler’ projesiyle eğitim-öğretim sisteminin hedef kitlesi olan öğrencilerin, Türkçeyi iyi ve doğru kullanan, yazma becerisi kazanmış, düşünen, sorgulayan ve kendini gerçekleştirmiş saygın bireyler olmalarının hedeflendiği bildirildi.

Ayvalık Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin dinletisi ile başlayan programın açılışında konuşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Osman Yalçın, projeyi eğitim-öğretim sisteminin en stratejik unsuru olan öğretmenlerin desteğiyle gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “12 okuldan, 12 gönüllü Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz okullarından 144 öğrenci ile yaklaşık olarak 6 ay süresince öykü yazma atölye çalışması yaptı. Okullarda atölye çalışmaları sonucunda, öğrencilerimizin yazdığı öyküler danışman öğretmenlerimiz tarafından değerlendirilerek, okul ve öğrenci adı olmadan sadece rumuzla seçici kurulumuza değerlendirilmek üzere e-posta yoluyla gönderildi. Proje Ekibimiz 60 öyküyü defalarca okuyarak değerlendirdiler. 8 öykümüz ödüle layık görüldü. Toplam 46 öykümüz yayımlanmaya değer görülerek sponsorumuz Özgün Akademi tarafından kitaplaştırıldı. Kitabımıza ISNB numarası alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızca bandrol verilmiştir. Ayrıca, kitap kapağımızı da ortaöğretim öğrencileri arasında tasarım yarışması yapılarak belirlendi. Birinci olan tasarım, kitabımızın kapağında yer aldı” dedi.

Kitabın basımını üstlenen işadamı Halil Sucu da, geçtiğimiz yıl yitirdiği Ayvalık’ın sevilen sanayicilerinden babası Ahmet Sucu’nun izinden eğitime ve öğretime destek vermeyi sürdürdüklerini vurgulayarak, “Babamın yakın arkadaşı Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, böylesi bir teklifle geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettik. Ayvalık Kıyılarından Öyküler bizim için de çok güzel bir hikâye oldu” ifadelerini kullandı.

Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır ise, öğrencilerin yazacakları hikâyelerle hayal dünyalarına, onların yapmak istediklerine yardımcı olabilmek ve ufuklarını açabilmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bu projeyle amacımız bunu gerçekleştirebilmekti. Bugün bunu başarmış olmanın mutluluğu içerisindeyim” dedi.

Kitabın tanıtımı ve ödül töreninde konuşan Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman ile Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı da kitabın yazılım aşamasından, yayınlanmasına kadar olan süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.

Etkinlik; projeyi hayata geçiren ve katkı verenlere plaket ve ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24