BAVULLAR DOLUSU ALIŞVERİŞ YAPARAK ÜLKELERİNE DÖNÜYORLAR

17 Haziran 2019
Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan hafta 2 gün Türkiye’nin batıya açılan en uç noktası olarak kabul edilen Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’ndan ülkemize giriş yapan Yunanlı turistler bavullar dolusu alış veriş yaparak ülkelerine dönüyorlar.
Balıkesir’in Ayvalık ilçesine her hafta Perşembe ve Cumartesi günleri gelen Midilli Adası sakinleri; tüm ihtiyaçlarını ilçede kurulan bölgenin en büyük pazarıyla ilçe esnafından karşılıyor.
Kendi ülkelerindeki ekonomik kriz ve avronun Türk Parası karşısında yüksek kurda seyir etmesini de fırsat bilerek alışveriş için Ayvalık’ı tercih eden Yunan turistler feribotları dolduruyor. 
Ayvalık'ta Perşembe günleri kurulan semt pazarına akın eden yüzlerce Yunan vatandaşı, bir yandan pazar filelerini, diğer yandan da bavullar dolusu giyim eşyasını doldurup evlerine öyle dönüyor.
Sadece Pazar alışverişiyle yetinmeyen Yunanlı turistler; inşaat malzemeleri, mobilya grupları, halı, mutfak gereçleri, beyaz eşya, mücevher, baklava gibi birçok ürüne de binlerce avro ödeyip, ülkemize hatırı sayılır bir döviz bırakıyorlar.
 
“EN BÜYÜK ETKEN AVRO KARŞISINDA TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBETMESİ”
Yaz-kış her mevsim Ayvalık’tan alışverişlerinin tamamını yapmayı yeğleyen Yunanlı turistlerin bu yoğun talebiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalıklı turizmcilerden Öztürk Turhan, “Midilli’den gelen turistlerin Ayvalık’ı tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biride, mübadele döneminde birçok Yunanlı mübadilin Ayvalık’tan Midilli’ye gidip yerleşmiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Günümüzde Midilli’de yaşayan pek çok Yunanlı mübadilin hayali Ayvalık’tır. Onları nereye götürürseniz götürün, onlar Ayvalık’a gelmeden edemezler. Tabi bunun yanı sıra da avronun Türk Lirası karşısında değer kazanması da bu yoğun talebi etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Öyle ki Yunanlı turistlerimiz artık Cumartesi günleri de Ayvalık’a akın etmeye başladılar. Tabi bu durum ilçe esnafı için çok ciddi gelir kaynağıdır” dedi.
 
“KIŞ MEVSİMİNDE BİLE EN AZ 400 YUNANLI TURİST AYVALIK’A GELİYOR”
Ayvalık ile Midilli arasında feribot işletmeciliğinin kurucusu olan ve bu işi 36 yıldan bu yana aktif olarak yapmasıyla kendi çapında bir rekoru elinden bulunduran Ayvalıklı turizmcilerden Eşref Jale de, “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı başında avro 8 liralara kadar tırmanmıştı. Bu durum karşısında ben de Midilli’deyken, Yunan Televizyonuna ve ulusal bir gazeteye yaptığım açıklamada, bu durumu Yunan halkının en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini ifade etmiştim. Hatta o dönemde el ilanlarıyla da bunu Midilli sakinlerine duyurmaya çalışmıştık. Bu çağrımız tuttu. Hatta birde bizler feribot seferlerine ait biletlerde indirim yapıyoruz. Şu anda 17 avroya gidiş-geliş yolcu taşımaktayız. Tabi buda onlara son derece cazip geliyor. Şu anda kış mevsiminde bile en az 400 Yunanlı turist Ayvalık’a gelmekte ve bavullar dolusu alışveriş yapmaktadırlar. Hatta bu alışveriş çılgınlığı o kadar ileriye gitmiştir ki, adamlar bavullarını bile Ayvalık’tan satın almaktadır” diye konuştu.
 
“BİR FİNCAN KAHVE FİYATINA BİR TŞÖRT SATIN ALABİLİYORLAR”
Ayvalıklı bir başka turizm acentesi sahibi Engin Jale de, Ayvalık’ta hayatın ucuz olmasının Midilli halkına cazip geldiğini savunarak, “Bu yüzden de son günlerde Midilli’den Ayvalık’a her geçen gün daha da artan sayıda turist gelmektedir. Örneğin Midilli’de bir fincan kahve 3.2 avroya satılıyor. Oysa Ayvalık’ta o fiyata tşört satılıyor. O yüzden de Yunanlı turistler alışveriş için Ayvalık’ı tercih ediyorlar. Sadece mutfak ve giyim gereksinimlerini değil, mobilyalarını bile buradan alıp ülkelerine dönüyorlar. Bu nedenle de Ayvalık’ta ekonomik anlamda çok ciddi bir sirkülasyon oluyor” ifadelerini kullandı.
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24