AYVALIK’TA ATO’NUN YÜRÜTTÜĞÜ YUNANİSTAN VİZESİ İŞLEMLERİNDE DEV VİRAJ

02 Ekim 2019
Ayvalık’ta, Ticaret Odası ve Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosluğu arasında imzalanan protokol ile başlayan ve yılda sadece 6 ay hizmet veren vize işlemlerinin bundan böyle 12 ay boyunca kesintisiz olarak devam edeceği öğrenildi. 
Ayvalık Ticaret Odası hizmet binası içerisinde oluşturulan bir büroda süren Yunanistan’a vize başvuru işlemleri, Avrupa Birliği’ndeki (AB) 27 ülkenin vize işlemlerini gerçekleştiren İsviçre kökenli ‘VFS Global’ şirketi ile yapılan yeni anlaşma ile yılda sadece 6 ay olarak verilen bu hizmetin yılın 12 ayının tamamında verilmesine ait sözleşme imzalandı.
AYVALIK’TAN YUNANİSTAN’A HER YIL 80-100 BİN KİŞİ GEÇİYOR
Ayvalık’tan Yunanistan’a her yıl 80 ila 100 bin arasında kişinin geçiş yaptığını belirten Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, kurulan büro ile Yunanistan’a vize için İzmir’e gitme zorunluluğunun ortadan kalktığını hatırlatarak, “Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu ile imzaladığımız protokol neticesinde, vize başvuru işlemleri VFS Global Şirketi tarafından yürütülmektedir. Vize başvurularında yolda bir gün harcanıyordu, bu önlendi, zaman ve paradan tasarruf ediliyor. Ayvalık´tan Yunanistan´ın Midilli Adası´na geçiş sayısı her yıl ortalama 80 ile 100 bin civarındadır. Her yıl binlerce kişi vize işlemleri için başvuruyor. Başvurular artık İzmir yerine Ayvalık´tan yapılıyor. Çevre il ve ilçelerden birçok kişi İzmir yerine Ayvalık´a geliyorlar. Ayvalık´ta şu an vize işlemleri yoğunlaşmış durumda. Odamızın Ayvalık´a ve üyelerine bir katkısı söz konusu. Bu yüzden de firmadan herhangi bir kira bedeli almıyoruz. Bu işlemler için bir odamızı tahsis ettik. Üyelerimize nasıl faydamız olur, Ayvalık´a turizm anlamında nasıl bir katkıda bulunabiliriz diyerek hareket ettik.” dedi.
“BUNDAN SONRA ATO’DA VİZ E İŞLEMLERİ 12 AY SÜRECEK”
2 yıldan bu yana yılın sadece 6 ayı süresince vize işlemlerinin yapıldığını ancak yeni imzaladıkları protokolle bu hizmetin bundan sonra yılın 12 ayı süresince kesintisiz yapılacağının müjdesini veren ATO Başkanı Mustafa Büyükçıvgın “Bunun için çok ciddi mesai harcadık. Çok yoğun temaslarda bulunduk ve nihayetinde Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia  hanımefedinin de desteğiyle Yunaniistan Vizesi işlemlerinin  odamız bünyesinde 1 yıl boyunca sürekli olarak yapılabilmesini sağladık. Çok mutluyuz.” diye konuştu
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24