KUZEY EGE VE AYVALIK’TA TURİZM KONTROLLÜ NORMALLEŞME İLE COŞACAK
Özel

18 May 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Erdoğan, Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takviminin uygulanacağını açıklamasının ardından Ege ve Akdeniz sahillerinde turistik tesislerde yoğun bir turizm sezonu olacağına ilişkin umutlar yeşerdi. İç turizmin devi olarak kabul edilen Kuzey Ege’de de bu umut, yerini coşkulu bir hazırlık dönemine bıraktı.

 

Kuzey Ege’nin turizm alanındaki en önemli merkezlerinden biri olan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle uzun süre evlerinden dışarı çıkamayan vatandaşların şimdiden turistik otellere yönelik yaptıkları rezervasyonların her geçen gün daha da arttığı öğrenildi.

Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında bölgeye yerli turistlerin akın akın gelmesi beklenirken, dış turizm alanında ise bölgeye özellikle Balkan ülkelerinden yoğun bir talebin gelmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili Sarımsaklı’da bulunan bir zincir otellerin yönetim kurulu başkanı Bekir Berk yaptığı açıklamada, Ayvalık’ın dış turizmde en büyük rağbeti balkan ülkelerinden gördüğünü vurgulayarak, “Ama Balkan pazarından buraya girebilmesi için 31 Mayıs’a kadar istenilen bir PCR testi var. Bu testin yapılması şartının kaldırılması lazım. Çünkü bu PCR testi başkan ülkelerinde çok pahallı. Bu yüzden de orada yaşayan insanlar ülkemize gelebilmek için bu testi yaptırmak istemiyorlar ya da tatil için buraya gelip, ülkelerine döndüklerinde karantina altına alınmak istemiyorlar. Turizmimizin hareketlenmesi için bu yüzden bu testin kaldırılması lazım. Bu şart kaldırılırsa eğer, iyi bir Haziran ayı geçireceğimize inanıyorum.” dedi.

“ÇOK İYİ BİR TURİZM SEZONU GEÇİRECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Türkiye’de bu yıl iç turizmin özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında çok hareketli olmasını beklediklerini belirten Bekir Berk, “Ben yerel turistin Ege ve Akdeniz sahillerini dolduracağını düşünüyorum. Çünkü şu anda baktığımızda rezervasyonlarımızda özellikle Temmuz ve Ağustos aylarına ait çok ciddi bir kıpırdanma var. Şahsen ben bu yıl genel anlamda turizmin iyi olacağına inanıyorum. Ama tabi bu noktada önemli olan güvenli turizm sertifikalı olmasıdır. Kovit 19 salgınına karşı gereken önlemlerin alınması, turizm çalışanlarının aşıların yapılmasının tamamlanması. Tüm bunlar olursa, ben çok iyi bir turizm sezonu geçireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Bekir Berk şöyle devam etti:

“Şu anda Başkan pazarından gelen rezervasyonlarımız iyi durumda. Fakat gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli değil. Çünkü geçen sene aldığımız Balkan rezervasyonlarında iptaller geri para ödemesi yapılmamış. Onları bu seneye aktardılar. O yüzden de bu yıl bir doluluk var. Ama bahsettiğim bu PCR testi şartı kaldırılmazsa bu rezervasyonlar gerçekleşmeyebilir tabi. Ama ben her şeye rağmen bu yıl turizm sezonundan son derece umutluyum.”

“CİDDİ REZERVASYONLAR GELİYOR”

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli Müdürü Abdülaziz Yük ise Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Kontrollü Normalleşme süreci ile ilgili açıklamalarının ardından otele ciddi rezervasyonların gelmeye başladığını belirterek, “Bu anlamda bizler de hazırlıklarımızı yapmaya başladık ve bu çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.” dedi.

Cunda Uygulama Oteli’nin güvenli turizm sertifikasına sahip ilk kamu kurumu olduğunu hatırlatan Müdür Yük, “Bu kapsamda tüm personelimiz Kovit19 aşısı oldu. Biz her ay bu sertifikamızı yeniliyoruz. Otelimizde her ay bu yönde gerekli denetimler yapılıyor. Tabi düzenli olarak otelimize pandemiye karşı düzenli olarak tüm önlemleri almış durumdadır.” diye konuştu.

“TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARI İÇERİSİNDE ÇOK YOĞUN BİR MİSAFİR BEKLENTİSİ İÇERİSİNDEYİZ”

MEB bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli’nin 12 ay süresince hizmet verdiğini aktaran Abdülaziz Yük, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Otelimizde pandemiye karşı ön saflarda savaşan sağlık çalışanlarımız da konaklamaktalar. Bu anlamda böylesi bir gururu yaşadığımız için gerçekten çok gururluyuz. Tabi bizim önümüzdeki turizm sezonuna yönelik hazırlıklarımızın ana başlığını Kovit19 salgınına karşı aldığımız önlemler oluşturuyor. Bu anlamda otel odalarımızdaki klimalarımız ve genel alanlardaki klimalarımızın tümünde hepafilitre uygulamasına geçmiş durumdayız. Misafirlerimizin kullandığı havuzumuzun da en iyi şekilde sezona hazır olması bakımından gerekli hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Ben bu yıl evlerinde uzun süre sokağa çıkma kısıtlamalarına maruz kalan vatandaşlarımızın evlerinde bunalmış durumda olduklarını düşünüyorum. Bu yüzden de yaz dönemiyle birlikte bu insanlarımızın tatil yapma ve seyahat etme isteklerinin had safhaya ulaşmış durumda olduğunu düşünüyorum. Zaten bu yönde otelimize de yoğun rezervasyon talepleri gelmektedir. Öyle ki, bu yıl Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde çok yoğun bir misafir beklentisi içerisindeyiz. Hatta bu beklentimiz geçen yıllara nazaran bu sene çok daha fazla bir artış bekliyoruz”

 

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24