BURHANİYE’DE KADINLAR TAKI ATÖLYESİ KURDU

24 Ocak 2016

Burhaniye’de, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açtığı kurslarda beceri sahibi olan 40 kadın takı atölyesi kurdu. Takı tasarım kurslarına katılan kadınların ürettiği eserler, yaz aylarında Ören sahilinde kurulacak stantlarda satılacak.


Belediye ye ait Ahmet Akın Kültür Merkezinde bir araya gelen 40 kadın boncuk ve iplerden takı üretmeye başladı. Özlem Tezcan’ın öğretmenliğini yaptığı kurslarda beceri sahibi olan değişik yaş ve mesleklerden 40 kadın kış boyu ürettikleri ürünleri yazın satarak ev ekonomilerine katkı sağlayacak. Kadınlar bilezik ve kolyeler üretiyor.

Kurslara katılmaktan mutlu olduğunu anlatan kadınlardan Yasemin İnceer, ”Bu kurslarda hem evimize kendimize bir şeyler yapıyoruz. Aynı zamanda ev ekonomisine katkımız oluyor. Çocuklarımıza güzel bir şeyler yapabiliyoruz. Yeri geliyor öğretiyoruz. Ben bu kursa geldiğim için çok memnunum” dedi.

Gülse Turgut da, ”Ben buraya takı yapmaya geldim. Çok eğleniyorum. Çok güzel vakit geçiriyoruz. Kolyeler yapıyoruz. Güzel vakit geçiriyoruz” dedi.

Ayşe Demir ise, ”Bu kursa emekli olduktan sonra başladım. Çok güzel el işleri yapıyoruz. Torunlara çeyiz yapıyorum. 3-5 kuruş para kazanmak için takı yapıyoruz. Kursa gelmekten mutluyum” dedi.

Halk Eğitimi merkezi Müdürü Zehra Demirkıran Kılıç'da, ”Kurslarımızda kadınlar boş vakitlerini değerlendiriyorlar. Hem de bu atölyelerdeki yaptıkları çalışmaları yaz döneminde satmaktadırlar. Biz de bayanlarımıza bu yönde katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Edremit’ten geldiğini anlatan Lale Kaymak da, ”Edremit de oturuyorum. Edremit’teki kursu kaçırdım. Bu yüzden Burhaniye’deki takı kursuna geldim. Çok memnunum. Öğretmenimiz çok güzel şeyler öğretiyor. Burada çok güzel arkadaşlık ve beraberlik var” dedi.

Kurs öğretmeni Özlem Tezcan da, ”Atölyemizde haftanın 5 günü değişik branşlarda kurslarımız devam etmektedir. Güzel işler üretmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda yapılan ürünler, yaz döneminde Ören de ve İskelede değişik yerlerdeki stantlarda satılıyor. Kursiyerler, aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Çok güzel işler yaptığımızı düşünüyoruz” dedi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24