TARİŞ ZEYTİNYAĞI BİRLİĞİ BAŞKANI CAHİT ÇETİN “ZEYTİNYAĞI PAHALI DEĞİLDİR, DEĞERLİDİR”

21 Ocak 2016

Son günlerde zeytinyağının fiyatının artması ile tağşiş olarak bilinen yağ karışımlarının zeytinyağı olarak piyasaya sürülmesinin ardından TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin vatandaşları uyardı. Çahit Çetin “Zeytinyağı pahalı değildir, değerlidir” diyerek ucuz ürünlere dikkatleri çekti.

Edremit’te gazetecilerin sorularını cevaplayan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin karışımlar konusuna değinerek “Esasında zeytinyağı veya benzer ürünlerde tağşiş Türkiye’de yeni değildir. Dünya’da yeni değildir esasında. Dünyada bu hemen hemen sıfırlanma noktasına geldi. Çünkü çok ciddi müeyyideleri ve caydırıcı cezaları var. Bizde bu konu henüz bir gelişme sağlamış değil. Bir ürün yükselme gösterdiği zaman bunun nemasından faydalanmak isteyenlerin birden ortaya çıkış tarzları benzer yağlar ile zeytinyağı kokusu veren aromalar ile. Teknoloji gelişti şimdi herşey var. Esanslar ile bu gün normal insanın hissedemeyeceği düzeyde iyi taklit yapıyorlar.”dedi.

Çetin, tağşişin tanımını yaparak “Karışım yağı nasıl tanırız? Karışım yağı, tağşişli yağı, zeytinyağına benzetmek için başka yağlar ile kanola yağı, aspir yağı, Ayçiçek yağı bile zeytinyağına karışınca tağşiş sayılır. Bu çeşitli yağların karıştırılmasına ve zeytinyağı gibi sunulmasına tağşiş denir. Ama buna derseniz ki içinde bunun şu kadar aspir yağı var. Bu kadar fındık yağı var. Bu kadar kanola yağı var. Şu kadar da zeytinyağı var derseniz. Etikette bu bilgiler var ise Amerika’da serbest bu. Ama Türkiye’de yine de yasak. Hele ki hiç alakasız şeyleri zeytinyağı diye sunuyorsanız. İçinde bir damla zeytinyağı olmadan zeytinyağı diye pazarlıyorsanız, o zaman insanları aldatmaya, dolandırıcılığa girer. “dedi.

Sahte ve karışım yağların anlaşılmasını zor olduğunu değinen Çetin “Anlaşılması çok zor olur. Çok uzman olması gerekir. Tüketicinin uzman olması gerekmez doğrusu. Uzman olabilmesi de kolay değil. Çok uzman insanları bu karışımları anlayabilmesi belki mümkündür. Bunlar bile laboratuvar ortamı olmadan bu yağ bu kadar karışık demesi de çok zordur. Karışım yağları nasıl anlarız? Sorusunun bence cevabı yoktur. Ancak bu laboratuvarda tespiti mümkündür.” Dedi.

Zeytinyağının değerli bir ürün olduğunu altını çizen Cahit Çetin “Her yağ alışımızda laboratuvara gitme şansımız olmadığı için o bakımdan güvenilir markalara bakacaksınız. Zeytinyağı pahalı gibi geliyor millete. Zeytinyağı pahalı değildir. Çok değerli bir kardeşimin ifadesi var. Zeytinyağı pahalı değildir, değerlidir. Bu çok güzel bir laftır. Tam yerine oturan bir laftır. Bu gün zeytinyağı pahalı görünüyor, ama değildir. Zeytinyağı değerli bir yağdır. Bu yağın karşılığı da mutlaka üretici tarafından alınması lazımdır.”dedi.

Sahtecileri, alkollü sürücülere benzeten Cahit Çetin “Buna çok sert tedbir lazım. Trafikte içkili alkolü yakalanırsan ehliyetini bir sene alıyor. Bunu tekrarlarsan ebedi ehliyetini elinde alıyorlar. Bu arkadaşlara 14 bin lira ceza vermek bunları utandırmıyor da, caydırmıyor da, Tarım Bakanlığı’nın sitesinde isimlerinin deşifre edilmesi bunların utanma duygularını en ufak şekilde rahatsız etmiyor. O zaman bu arkadaşların anlayacağı lisanda konuşmak lazım. Hatta bunların fabrikalarını kapamak lazım.”dedi.

Son tüketiciye seslenen TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin “Ben tüketici kardeşlerime şunu söylüyorum. Özelikle hanımefendiler bu işi çok iyi bilirler. Çünkü hanımefendiler pazarda yada markette alışveriş yapıyor genelde. Onlar çok iyi seçerler. Kaliteli ürün, kaliteli markada olur. Kaliteli ürün ucuz olmaz. Kaliteli ürünün değeri olur. O bakımdan çok ucuz üründen kaçsınlar. Birde güvendikleri markalara yönelsinler.”dedi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24