BALIKESİRLİLER SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

07 Ocak 2019
Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağları’nda 104 yıl önce şehit olan 60 bin Mehmetçik, Balıkesir'de çeşitli etkinliklerle anıldı. Sarıkamış şehitlerini unutmayan Balıkesirliler yoğun kar yağışı altında yürüyerek şehitlerini dualarla andı. 
  Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün anma etkinlikleri, Yıldırım Camisi’nde kılınan sabah namazının ardından Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Ardından Sarıkamış Şehitleri Yürüyüşü yapıldı. Zağnos Paşa Camisi önünden başlayan yürüyüşe Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı ve 9'uncu Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, BAÜN Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, ilçe kaymakamları, protokol, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Askerlerin kortejin önünde Türk bayrağı taşıdığı yürüyüşe katılanlar, yoğun kar yağışı altında mehteran eşliğinde Zağnospaşa, Anafartalar ve Kızılay caddelerinden yürüyerek Kurtdereli Spor Salonu Bahçesi’ne geldi. 
   "BU TOPRAKLARIN NASIL VATAN OLDUĞUNU BİZE GÖSTERDİLER" 
  Kurtdereli Spor Salonu’ndaki anma töreninde ise şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Mevlit okunması ve mehteran gösterisinden sonra Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Arıcıoğlu konuşmasında, “Sarıkamış Harekâtı, kutsal bildiği değerler uğruna canını feda etmekten çekinmeyerek vatan sevdasıyla vazifeye koşan Mehmetçiğin ölümsüzlük destanıdır. Enver Paşa, Sarıkamış Harekatı'nı büyük bir risk alarak başlatmıştır. Bu risk karşılığını bulamamıştır. Eğer sonuç alınsaydı, sadece Türk tarihinin değil dünya tarihinin akışını değiştirecek bir zafer olacaktı. Sarıkamış Harekâtı, düşmanın silahı yerine, gökten kurşun olup yağan karın ve bir bıçak kadar keskin ayazın dağladığı, sinelerini vatana siper eden, sevdikleri yerine soğuk vatan toprağına sarılıp kefen olarak karlara bürünen Mehmetçiğimizin unutulmaz kahramanlık destanıdır. Allahuekber Dağları'nın -40 dereceyi bulan soğuğunda donarak şehadete yürüyen Mehmetçikler, bu toprakların nasıl vatan olduğunu gösteren ölümsüz bir destanın yiğitleri olarak tarihteki yerlerini aldılar. Kefenleri kar olan şehitlerimizin Türk milletinin gönlündeki yeri her zaman derin olup, emanet ettikleri miras en kıymetlimiz olarak sonsuza dek korunmaya devam edecektir. Ruhları şad olsun. Bu anma günü münasebetiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, vatan, millet ve bayrak sevgisiyle cepheden cepheye koşan, hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi, 15 Temmuz’da hainlere fırsat vermeyen kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize, şehit ve gazilerimizin değerli ailelerine sağlık ve afiyet diliyorum” dedi. 
 Etkinlik okunan şiirlerle devam etti. Canlarını bu vatan için veren şehitlerin ruhuna dua okunmasıyla sona erdi. Yürüyüşe katılanlara lokma ve ayran ikram edildi. 
                                         
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24