“GAZETECİ UYKUSUNDA BİLE ÇALIŞIR”

19 Temmuz 2019
Türk Basın Konseyi Yüksek İstişare Kurulu,  Temmuz ayı toplantısını Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde toplandı.
Ayvalık’ta Bacacan Otel toplantı salonunda gerçekleşen toplantının ilk bölümünde, konsey üyeleri; Ayvalık ve Edremit Körfezi ilçelerinde yayın yapan yerel basının temsilcileri ve haber muhabirlerinin sorunları dinledi.
Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in öncülüğünde gerçekleşen toplantıda, TBMM eski Başkanı ve okuyucu temsilcisi Hüsamettin Cindoruk’un yanısıra konsey üyeleri; eski bakanlardan Yaman Törüner, Tufan Türenç, Kenan Akın, Atilla Gökçe, Doğan Satmış, Ayşe Okşan Atasoy, Ali Ayaroğlu, Mustafa Eşmen, Namık Tan, Taner Atabarut, Başer Yaltı ve Misket Dikmen hazır bulundu.
Ayvalıklı gazetecilerden Suat Salgın, Tuncel Yılmaz, Oya Uğral, Ömür Bir, Edremitli gazeteciler; Tayyar Toprak ve Yüksel Kasapoğlu bölgede yaşanılan sorunları konsey üyelerine aktardılar.
Toplantıda konuşan Ayvalıklı engelli gazeteci Suat Salgın, şerefli gazetecilik mesleğinin boynuna fotoğraf makinesi asan ya da sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşan ve ortalıkta ‘gazeteciyim’ diye dolaşan şarlatanlar tarafından ayaklar altına alındığını savundu.
Valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, siyasetçiler ve bürokratların da gerçekte gazetecilikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu sahte gazetecilere prim vererek; onları gazetecilik mesleğinde gece-gündüz emek harcayan ve alın teri döken basın emekçilerinden üstün gördüğünü üzülerek takip ettiğini kaydeden Salgın, “Bu durum karşısında ben farklı bir savunma mekanizması geliştirdim. Sahte gazetecilerin davet edildiği organizasyonlara katılmıyor ve o haberi yapmıyorum. Çünkü gazetecilik; ne idüğü belirsiz insanları sadece sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf yada bu sitelerde canlı yayın paylaşımlarıyla yapılacak kadar ucuz bir meslek değildir. Gerçek gazetecilerin alınterini ve emeklerini görmezden gelen her kim olursa olsun, sapla samanı ayırt edinceye kadar da bu uğurda bireysel mücadelemi sürdüreceğim” dedi.
Toplantıda konuşan DHA Muhabiri Tuncel Yılmaz da, gazeteciliğin artık yapılamaz hale geldiğini savunarak, özellikle yerel basının güçlendirilmesi gerektiğini ve bu yayın kuruluşlarının yaşatılabilmesi için politikalar geliştirilmesinin önemine işaret etti.
Balıkesir genelinde başta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok resmi kurumun ihale ilanlarını farklı yöntemlerle yerel basından kaçırmaya çalıştığını ve bu ihalelerin detaylarının ise kamuoyuna aktarılamaması nedeniyle halkın ihalelerden haberdar olabilme hürriyetinin elinden alındığını belirten Gazeteci Tayyar Toprak da bu olumsuzluğun ivedilikle ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.
Yerel basının en büyük sıkıntısının reklam ve ilan alamamak olduğunu ifade eden Gazeteci Oya Uğral da, ailecek gazetecilik yaptıklarını ancak serbest dolaşım haklarından ne kendisinin ne de gazetecilik yapan aile fertlerinin hiçbir şekilde yararlanamadığına dikkat çekti.
Ayvalık’ın duayen gazetecilerinden Ömür Bir’in, “Ben artık emekli gazeteciyim” şeklindeki sözleri üzerine araya giren Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Gazetecilikte, emeklilik diye bir şey yoktur. Gazeteci gece bile uykusundan uyanıp, haber yapabilir veya köşe yazısını hazırlayabilir. Bu yüzden de gazeteci uykusunda bile çalışır” dedi.
 
KONSEY BAŞKANI TÜRENÇ, “GAZETECİNİN EMEKLİLİĞİ OLMAZ”
Toplantının ilk bölümünün sonunda konuşan Konsey Başkanı Türenç, Basın Konseyi’nin medya etikleriyle özgürlükleri adına çalışmalarını 50 yıldan bu yana sürdürdüğünü hatırlatarak, “Tabi bu yaşanılan süreç son derece zor bir süreçti. Gazetecilik, sizlerin de anlattığı gibi gerçekten çok zor. Günümüzde eskisi gibi bir gazetecilik yok artık. Bunun bilincindeyiz. Bu yüzden de ‘gazetecilik mesleği artık bitti’ diyen çok arkadaşımız var. Tabi bunun yanı sıra basın kartlarımızın da etkinliği bitti. Yerel basının verilen imkanlar bitti. İlan dağıtımlarında adaletsizlikler var. Muhabirlerin gönderdikleri haberler ya çok makaslanıyor yada hiç kullanılmıyor. Gazeteciler, öldürülmeye çalışılıyor. Bu mesleği çok zor koşullarda yürütmeye çalışıyorlar. Ama tüm bu olumsuzlukların karşısında havlu atacak değiliz. Bildiğiniz gibi seta kararları açıklandığı geçtiğimiz günlerde. Biz bu konuda siyasilerden basının üzerinden ellerini çekmesini istiyoruz.  Gazetecilerin yaşamsal hakları için de bir takım yeni çalışmalar da yapılması gerekiyor. Basın kartlarının Ankara merkezli değil, meslek kuruluşlarının üst şemsiyesinde, gerçek gazetecilerden oluşan komisyonlar tarafından verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tabi şahsen benim gönlüm çok kırıldı. Çünkü artık sarı basın kartlarımız gitti. Çünkü renkleri değişti. Lütfen bizim mesleğimizle bu kadar uğraşılmasın. Bu meslek halkın haber alma hakkı için çalışıyor. Gerçekten çok zor koşullarda ve büyük bir özveriyle yapılıyor. Gazetecilik öyle kolay bir meslek değil. Az öncede söylediğim gibi, gazeteciliğim emekliliği olmaz. Gazeteci uykusunda bile çalışır. Gece yatarken aklınıza bir haber gelir. Kalkar o haberi yaparsınız yada o haberi yapmaya koşarsınız. Gazetecilerin mesai saati yoktur.  Gazeteciliğin çıkarı yoktur. Gazetecilik, halk adına yapılan gerçekten son derece saygın bir meslektir. Bugün erozyona uğratıla bu mesleğin yeniden eski saygınlığına getirilmesi için de hep beraber el birliğiyle çalışacağız. Umarım bunda da başarılı olacağız. Basın Konseyi, gazeteciler cemiyetleri ve medya kuruluşları bunun için var. Yeterki siyaset gazeteciliğin üzerinden elini çeksin ve bizler özgür mecralarda işimizin peşinden koşabilelim” diye konuştu.
Konsey daha sonra kendi bünyesinde ikinci etap toplantısını gerçekleştirdi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24