TELEFON DOLANDIRICILARINI POLİSE YAKALATAN H.B TEYZE O ANLARI ANLATTI

12 Ağustos 2020

Ayvalık’ta, dolandırmak istedikleri H.B.’yi (75) telefonla arayıp, kendilerini 'polis' olarak tanıtan 3 kişinin Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün müthiş bir operasyonuyla yakalanmasının yankıları sürüyor.

 

Gözaltına alınan şüphelilerin sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanmasının mimarı olan H.B. hiçbir zaman 95 bin euro parasının olmadığını, muhtemelen isim benzerliği nedeniyle kendisine ulaşan telefon dolandırıcılarını yakalatabilmek için de bu oyunu başarıyla oynadığını söyledi.

Yaptığı açıklama sırasında video ve fotoğraf çektirmek istemeyen ayrıca ilerleyen yaşına rağmen son derece zeki olan H.B, muhabirimize yaptığı açıklamada, “O sabah saat 10.30 civarında ev telefonum çaldı. Kendisini Komiser Nevzat Öztürk olarak tanıtan ses bana ‘Sizin 6 ayrı bankada mevduatınız varmış.’ dedi. ‘Hangi bankalar bunlar?’ diye sordum. Karşımdaki ses bankaların isimlerini sayınca, Ziraat Bankası’nda tanıdığım bir yakınım olduğu için bende bu bankayı uygun gördüm. ‘Ziraat Bankası’nda şu kadar mevduatım var’ dedim. Bu görüşme bir süre böyle devam etti. Karşımdaki sesi kendime inandırdıktan sonra komşum aracılığıyla polise haber verdim. Benim tek düşüncem, bu “AYVALIK POLİSİ TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ DOLANDIRICILARI YAKALADI”

Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki ekiplerin durumdan haberdar olur olmaz kendisine ulaştıklarını ve hemen zekice bir plan yaparak, dolandırıcıları kıskıvrak yakalamayı başardıklarını anlatan H.B., “Bende aynı dakikalarda ev telefonundan bu görüşmeyi yaptığım için cep telefonumdan o bankada çalışan yakınıma mesaj attım. Mesajda da, “Ben şimdi sizi telefonla arayacağım. 95 bin euro isteyeceğim. Bunu yarına hazır edeceğini söyleyeceksin telefonda’ dedim. Polis memurları içi para dolu olduğu süsünü verdikleri bir poşeti ben banka şubesine gitmeden önce banka yetkililerine teslim ettiler. Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki ekipler çok iyi organize olmuşlardı. Ben bankaya gittim. Bankadan çıktım. Bir taksi çağırdım. İkamet ettiğim evime döndüğümüz anda polisi operasyonu başladı. Evimin kapısı önünde bu dolandırıcılardan bir tanesi bekliyordu. Ben elimdeki poşeti ona uzattığım anda  ekipler bu kişiyi kıskıvrak yakaladılar.  Aynı anda da diğer iki dolandırıcı da evimin önündeki sokakta karşılarına aniden çıkan polis ekipleri tarafından ele geçirildiler. Ayvalık Polisi bu operasyonu o kadar başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ki, adeta tereyağından kıl çeker gibi her şey bir anda olup bitti. Hiç kimsenin burnu bile kanamadı.” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN O KADAR BÜYÜK BİR PARAYA SAHİP OLMADIM”

Gerçekte 95 bin euro parasının olmadığını ancak dolandırıcıların muhtemelen isim benzerliği nedeniyle yanlışlıkla kendisini aramış olabileceğini belirten H.B, telefon dolandırıcılarının yakalanmasına bu vesile ile destek vermekten de son derece mutlu olduğunu vurguladı.

“SOĞUKKANLI OLUN”

Telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyaran H.B. bu tür bir durumla karşılaşanların mutlaka son derece soğukkanlı olmaları gerektiğini belirterek, bir punduna getirip mutlaka polisi aramalarını ve böylelikle de başka insanların canını yakmadan bu tip dolandırıcılarının yakalanmasına destek vermeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24