DALIŞ TURİZMİNDE BİR İLK BALIKESİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

16 Kasım 2021

Eşsiz sahillere sahip Balıkesir’in kıyı ilçelerinde turizmi canlandırmak için çalışmalar artarak devam ediyor. Balıkesir’i anlatan heykeller Gömeç'te dalış turizmine katkı sunacak

  Sahil şeridinin parlayan incisi Gömeç ilçesinde alt yapı, yenileme, sahil şeridi düzenleme çalışmalarının yanı sıra dalış turizmine de canlılık kazandıracak bir proje hayata geçiriliyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi,  Burhaniye ticaret odası işbirliği ile hazırlanan Balıkesir’i anlatan heykeller dalış turizmine katkı sunmak adına su altıyla buluşmak için gün sayıyor.

  Marmara mermerinden Balıkesir’i anlatan heykeller dalış turizmine katkı sağlayacak

  Marmara Adalar Belediyesi tarafından verilen doğal mermerlerden yapılan ve Balıkesir’in değerlerini anlatan heykeller bilimsel araştırmalar ışığında belirlenen resiflere yerleştirerek dalış alanları oluşturulacak. Uzun yıllar dayanma özelliğine sahip heykeller su altında dalgıçlar için fotoğraf çekilme alanları oluşturacağı gibi bölgedeki balık popülasyonunu da arttıracağı düşünülüyor.

  Gömeç’ i her alanda geliştirmek istediklerini, özellikle dalış turizmini arttırarak sahil şeridine yeni bir soluk kazandırmak istediklerini belirten Gömeç belediye başkanı Mehmet İrem Hiram “ Heykellerin amacı, biz bu heykelleri yapıp denize gömmek istiyoruz. Bizim hayalimiz bu. Bizim bütün heykellerimizde bunu göreceksiniz. Biz bunu deniz altına attığımız zaman, dalgıcın heykelin yanında fotoğraf çekilmesi için ona bir bahane, bir yol göstermemiz lazım. Dikkat ederseniz tüm heykellerimiz Balıkesir’i anlatıyor. Sonuç olarak amaç turizm. Türkiye’de bir ilk olduğundan eminim, muhtemelen Dünya’da da bir ilktir. Biz bu heykelleri gerçek Marmara mermerinden yaptık. Marmara Belediyesi sağ olsun heykelleri bize hediye etti. Bunlar denizde asla zarar görmeyecek, binlerce sene kalacak eserler. “ dedi.

  Heykeller bilimsel olarak çalışılmış alanlara yerleştirilecek

  Heykellerin bilimsel araştırmalar ışığında tespit edilen bölgelere yerleştirileceğini belirten Hiram

  “Ege üniversitesi ilk yapay resif çalışmasında buradaki akıntıları, akıntıların içeriğini, deniz altı topografyasının kumla değişmesini, deniz altı çayırlarının yapısını inceleyip güzel bir çalışma yapmış. Yapay resifleri nereye koymamız gerektiği konusunda da bize yer gösterdi. Bilimsel olarak çalışılmış yerler gösterdi. Biz de heykellerimizi böyle iki yapay resifin arasına koyacağız. Böyle yaparak dalgıçlara eşlik edecek Balık sayısının da epeyce artmış olacağını ümit ediyoruz. “ dedi.

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de büyük önem verdiği proje kapsamında ortaya çıkan eserler Gömeç sahil bandında oluşturulan açık alanda sergileniyor. Vatandaşların ve ziyaretçilerin görmesi için belirli bir süre bu alanda sergilenecek heykeller çalışmalar tamamlandığında da hummalı bir çalışma sonrasında heykeller su altına yerleştirilecek.

                                         

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24