55 SIĞINMACI ÖLÜMDEN DÖNDÜ

16 Şubat 2016

Çanakkale'den karayolu ile gelerek Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Badavut mevkisinden yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek üzere sabah saatlerinde şişme botla denize açılan 55 sığınmacı ölümden döndü.

Alınan bilgiye göre, sığınmacıların sabahın erken saatlerinde Ayvalık ilçesi Küçükköy Mahallesi Badavut sahilinden bindikleri şişme lastik bot bir süre denizde ilerledikten sonra sert esen lodos ve aşırı yük nedeniyle su almaya başladı. Bunun üzerine aralarında bebek, çocuk ve kadınların bulunduğu 55 Suriyeli sığınmacı S.O.S çağrısı yaptı. Ayvalık'ın Alibey Adası'nda konuşlu Sahil Güvenlik Komutanlığından Saget 8 botu olay yerine hareket etti. Badavut açıklarında lastik bot batmak üzereyken imdada yetişen Sahil Güvenlik Komutanlığı askerleri, bölgeden geçen 'Kanburoğlu' isimli balıkçı teknesini durdurarak sığınmacıları tekneye bindirdi.

Sahil Güvenlik botu eşliğinde Ayvalık'ın Alibey Adası iskelesine yanaşan balıkçı teknesinden inen sığınmacılardan bebekli olanlar bir araçla, geri kalanları ise 100 metre ilerideki Sahil Güvenlik bot komutanlığına götürüldüler.

Sığınmacılar arasında bulunan ve daha önce Malatya'da fırında çalıştığını, Almanya'ya gitmek için yola çıktığını belirten 16 yaşındaki Hamit İso, botlarının aşırı yük nedeniyle su aldığını belirterek, “Botumuz yolda yükü ağır olduğu için batıyordu. Bize 35 kişi demişlerdi ancak botla 55 kişi yola çıktık. Sonra tekneye su bastırdı ondan gidemedik. Yardım istedik Türk askerleri bizi kurtararak buraya getirdi” dedi.

Sığınmacılar Alibey Adası'ndaki bot komutanlığında bulunan kapalı alana alınarak işlemlerin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilecek.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24