BURHANİYE’DE TARİHİ CAMİ RESTORE EDİLDİ

22 Şubat 2016

Burhaniye’de, Hanay Cami’de, 2 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanırken, cami ibadete açıldı.1743 yılında Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılan caminin altından yol geçerken, yolun iki yanında da işyerleri bulunuyor.

Burhaniye de, 273 yıldır kesintisiz ibadet yapılan cami ilginç mimarisiyle de dikkat çekiyor. Taban ve tavanı ahşap olan caminin cemaati de oldukça fazla. Caminin yıpranan ahşap bölümleri yenilenirken, iç ve dış boyasıda tazelendi. Minaresinde de eskiyen tuğlalarda yenilendi.

Caminin Osmanlı tarzında yapıldığını anlatan Müftü Hacı Öz, ”Bu cami Osmanlı tarzında yapılmış, alt tarafından 6 tane dükkan yer alıyor. Altından kubbeli bir şekilde yolgeçen bir mabet. Bazı aksamlarında deforme olduğu için 2014 yılında onarımına başlandı. Vakıflar idaresi aracılığı ile tamiri yapıldı. Günümüzde bu güzel cemaatimizin ibadetlerini icra etmeleri için tekrar ibadete açılmış bulunmaktadır. Buda, bizleri mutlu etti. Mabedimizle buluşmanın sürurunu yaşıyoruz. Mevlam, bu güzel camimizde, hayırlara vesile olacak ibadetleri icra etmeyi cümlemize nasip etsin. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İmam Tevfik Karakış'da, ”Camimiz, 2 yıldan beri vakıflar tarafından tamir edildi. Geçtiğimiz haftada hizmete açıldı. İnşallah, bende burada görevli olarak hizmet yapmaktayım. Allah, bizleri utandırmasın” dedi. Cami cemaatinden Yaşar Zeybek'de,” Camimiz 2 yıldan beri restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalıydı. Camimizin restorasyonu tamamlandı. Biz ona geçiş yaptık. Yapanlardan yaptıranlardan Allah razı olsun” dedi. Mehmet Ergin ise,” Camimizin restorasyonu bitmiştir. Camimiz güzel olmuş. İnşallah, güzel oldu. Yapanlara yaptıranlara, hizmeti geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24