EDREMİT’İN ŞAİRİ SABAHATTİN ALİ’NİN İSMİ YAŞATILIYOR..

24 Şubat 2016

Edremit Belediyesi ve Edremit Kent Konseyi tarafından şair, gazeteci, yazar Sabahattin Ali’nin doğum gününde anma etkinlikleri düzenleniyor.  25 Şubat tarihinde Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda Sabahattin Ali heykelinin açılışı ile başlayacak anma etkinliklerinde birçok akademisyen, yazar ve gazetecinin de yer aldığı sempozyum ile 26 Şubat’ta sona erecek.

Edremit Belediyesi ve Edremit Kent Konseyi tarafından şair, gazeteci, yazar Sabahattin Ali’nin adı yaşatılıyor. Çocukluğunun bir dönemini Edremit’te geçiren ve Edremit’i kitaplarına, şiirlerine, yazılarına konu eden şair, gazeteci, yazar Sabahattin Ali’nin doğum gününde Edremit’te anma etkinlikleri düzenleniyor. Eserleriyle ölümsüzleşen ve 2 Nisan 1948 tarihinde öldürülerek Cumhuriyet tarihine ilk katledilen aydın olarak geçen Sabahattin Ali, Edremit’te 25-26 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan “Kanatları Kazdağları’nı aşan asi kartal; Sabahattin Ali” konulu etkinlikler ile anılacak. 25 Şubat 2016 Perşembe günü saat 12.00’de Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda Sabahattin Ali heykelinin açılışının ardından, Güre Mahallesi’nde ki Kaz Dağı Özel Etnografya Galerisi’nde bulunan Sabahattin Ali köşesinde balmumu heykelinin açılışıyla devam edecek olan anma etkinliği “Sabahattin Ali Sempozyumu” ile iki gün sürecek. Sabahattin Ali’nin kızı Prof. Dr. Filiz Ali, Yazar Onur Behramoğlu, Gazeteci-Yazar Enver Aysever gibi isimlerin yanı sıra birçok akademisyenin yer aldığı sempozyumda “Sabahattin Ali’yi Mayalayan Şehir: Balıkesir”, “Sabahattin Ali’de Aşk ve Melankoli”, “Sabahattin Ali’nin Öldürülmesi Üzerine”, “Kuyucaklı Yusuf’un gözüyle Edremit” ve birçok konu akademisyenler tarafından katılımcılara anlatılacak. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka,  “Edremit’in tarihinde büyük rolü olan ve çocukluğunu burada geçirmiş Sabahattin Ali bıraktığı eserleriyle bizlere ve gelecek nesle daima ışık olacaktır. Günümüze kadar gelen birçok büyük eserine rağmen, özellikle gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımız Sabahattin Ali’yi tanımıyor. Bizde Edremit Belediyesi olarak, tarihin bir döneminde burada yer almış ve kitaplarına Edremit’i konu etmiş Sabahattin Ali’ye bu vesile ile borcumuzu ödemek istiyoruz. Gelecek kuşakların tanıması adına yaptığımız bu etkinliğimizle ona olan sevgimizi bir kez daha yeniliyor ve saygıyla anıyoruz” dedi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24