EDREMİT’TE ZEYTİN HASAT SONU ŞENLİĞİ BAŞLIYOR..

21 Ocak 2016

Edremit’te bölgenin geçim kaynağı olan zeytin sektörüne dikkat çekmek üretici ve tüketiciyi bir araya getirmek amacıyla Zeytin Hasat Sonu Şenliği yarın (20 Ocak 2016) Faruk Serpil Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Zeytin sektöründe yıllardan bu yana süregelen "meci" geleneğinin yeniden hayat bulacağı şenlikte üreticiler ve tüketiciler bir araya gelecek. Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği,Edremit Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Zeytincilik Üretme İstasyonu Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu ve Edremit Lokantacılar Odası’nın birlikteliğinde hazırlanan “Zeytin Hasat Sonu Şenliği 20 Ocak 2016 Çarşamba günü Ticaret Odası önünden üreticilerin, firmaların katılımı ile traktörler, hasat makineleri, halk oyunları ekipleri ve konukların yer alacağı kortej yürüyüşü ile başlayacak. Cumhuriyet Meydanı’nda ki açılış töreninden sonra Faruk Serpil Parkı’nda ki etkinliklere geçilecek. Zeytin sektöründe faaliyet gösteren firmaların stantlarının açılmasından sonra geleneksel “Meci” gerçekleştirilecek.

Temsili olarak hasadın son gününde zeytin işçileri tarafından tarla sahibi ağaca bağlanarak Meci geleneği canlandırılacak. Ardından Edremit’in girişinde ki Endüstri Meslek Lisesi kavşağında ki Zeytin anıtı açılışı gerçekleştirilecek. Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde “Zeytin karikatürleri ve Ölmez Ağacın İnsanları” konulu sergiler açılacak. Zeytinyağlı yemek yarışmasında renk katacağı etkinlikte yılın çiftçisine de çeşitli ödüller verilecek. Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytin Coğrafi Tescil Lansmanı ile etkinlikler sona erecek.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da zeytin hasadının son gününde halk arasında “meci” yıllardan bugünümüze uzananan yöremizin köklü geleneklerinden birisi. Zeytin sektörüne dikkat çekmek amacıyla bu geleneği çağdaş bir yaklaşım ile bir şenlik havasında yeninden hayata geçiriyoruz. Bu şenlikte dünyanın en kaliteli zeytinyağlarını üreten Edremit yöresi zeytinyağlarımız ve tescilli yeşil çizik zeytinlerimiz başta olmak üzere zeytin ve zeytinyağımıza dikkat çekmek istiyoruz. Edremit ilçesi olarak zeytin ve zeytinyağımızı daha iyi tanıtmak, üreticinin sorunlarına dikkat çekmek, üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek en önemli geçim kaynaklarımızın başında yer alan zeytin ve zeytinyağımızı daha iyi tanıtabilmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla düzenlediğimiz Zeytin Hasat Sonu Şenliği’ne tüm üreticilerimizi ve vatandaşlarımızı bekliyoruz ” dedi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24