ENGELSİZ DÜŞLER SERGİSİ AÇILDI

04 Aralık 2018
3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle Balıkesir Valiliği Vali Rıza Akdemir sergi salonunda Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi ile Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen “Engelsiz düşler sergisi”nin açılışı yapıldı.   
Engelli vatandaşların ahşap yakma ve hat sanatını işledikleri sergide 60’tan fazla eser yer alırken açılışı Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı gerçekleştirdi. Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi ile Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şubesi’nin ortak yaptığı sergi 3 gün boyunca ziyarete açık olacak. Sergiye Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, daire müdürleri, engelliler ve davetliler katıldı. Açılışta ilk olarak konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şube Başkanı Zeki Uslu hayatta bir adım geride olarak yaşayan bireyler olduklarını  fakat toplumda yer alabilmek için gayret gösterdiklerini ifade etti.  Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şube Başkanı Zeki Uslu; “Biz dünyada belki hayata bir adım geride başlamış belki hayatın bir kesitinde bir adım geriye düşmüş insanlarız. Ama toplumdaki yerimizi alabilmek için var gücümüzle gayret ediyoruz. Sizlerin de bizim bu gayretimize destek vermenizden dolayı inanılmaz bir onur duyuyoruz. Bizim sosyal hayatta farkındalık  için bir takım çalışmalarımız var. Bu çalışmalar dernek ve Karesi Kent Konseyi bünyesinde yerel yönetimlerin büyük desteğiyle yapılıyor. Biz de bu imkânlar dâhilinde sanat üretiyoruz spor yapıyoruz ve sosyal hayatın içerisinde yer alıyoruz. Elbette sıkıntılarımız var. Bunları dile getirdiğimizde hemen giderildiği için de mutluyuz. Biz toplumda ötekileştirilmemiş insanlar olarak yaşamak istediğimizden dolayı bu tarz etkinliklerle kendimizi anlatmaya çalışıyoruz. Bugünde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması münasebetiyle bir sergi düzenledik. Bu sergimizde arkadaşlarımız hiç durmadan çalıştılar güzel eserler ürettiler ve sizlerin beğenisine sundular” dedi. 
Daha sonra açıklamalarda bulunan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı engelli vatandaşlarla her konuda eşit olduklarını vurgularken Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının öncelikli işlerinin engelli bireylerin isteklerini yerine getirmek olduğunu söyledi. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı; “Biz engelli kardeşlerimizle eşit olduğunu her zaman belirtiyoruz. Biz ne yapabiliyorsak onlarında aynı şeyleri yapabileceğine inanıyoruz. Bir kamu yöneticisi olarak bütün ilişkilerimizi bu düşünce üzerine kuruyorum. Hepimiz engelli adayıyız. Ama engelli olmanın bir eksiklik olmaması gerektiğini ben önce duygusal anlamda sosyolojik anlamda bu kardeşlerimizin bizlerle aynı olduğunu ve herhangi bir işi yaparken bir farklılık olmadığını hissettirmeye gayret ediyorum. Zeki başkanımızla ve diğer tüm engelli dernekleriyle ilgilenmeye dertleriyle dertlenmeye gayret ediyoruz. İnşallah bu konuda iyi yolda olduğumuzu düşünüyorum. Tüm kamu kurum ve kuruluşları öncelikli olarak bu kardeşlerimizin isteklerini yerine getirmelidir. Bunu hem insanlık görevi olarak hem de resmi görev olarak yapmalıdırlar. Tabi bir güne sığacak bir konu değil. Her daim gönlümüzdesiniz. Unutmuyoruz. Şunun altını da çizmek isterim. Bir farkınız yok hepimiz insanız. Eşitiz. Ben bu gün vesilesiyle bu sergiyi hazırladıkları için emeği geçen herkesi kutluyorum” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilirken eserleri bulunan engelli vatandaşlara sertifikaları verildi. Daha sonra açılışta bulunan protokol üyeleri sergiyi gezerek eserleri inceledi.  
                                         
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24