AYVALIK’TA İLK KURŞUNUN 100. YILDÖNÜMÜNE ANLAMLI VE DOLU DOLU KUTLAMA

30 May 2019
Ayvalık’ta; Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’da düzenli bir ordu tarafından atılan ilk kurşunun 100. yılı törenle kutlandı.
29 Mayıs 1919 tarihinde, Yarbay Ali Çetinkaya komutasındaki 172. Alay tarafından atılan ilk kurşunun atılmasının 100. yıl dönümü nedeniyle ilçe merkezinde düzenlenen tören yoğun ilgi gördü. Törende, geçtiğimiz 23 Nisan ve 19 Mayıs etkinliklerinde ekonomik sebepler nedeniyle görev alamayan Ayvalık’ın efsanevi bandosu da seslendirdiği birbirinden coşkulu marşlarıyla yerini aldı.
Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Albayrak,  Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, şehit aileleri ve vatandaşların hazır bulunduğu törende; Ayvalık Kaymakamlığı, Garnizon Komutalığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk anıtına sunuldu.
Törende Piyade Yüzbaşı Ersoy Gezgin günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.
Ersoy Gezgin’in ardından kürsüye gelen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Tam 100 yıl önce bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, silahlarını teslim etmeyerek, işgale izin vermeyen 172. Alay ve ilk kurşunu atan Ali Çetinkaya ile başlayan milli mücadelemiz, 100 yıldır dimdik ayakta kalan bir ulusun yolunu açmıştır. Büyük önder Mustafa Kemal’in nutkunda da geçtiği gibi, ilk kurşun bu topraklar üzerinde Ali Çetinkaya ile atılmış ve milli mücadele başlamıştır. Bu mücadele bu direniş, bugün ay yıldızlı bayrağımızla, hiçbir ülkenin esaretine girmeden yüz yıldır, Türk milleti olarak Türkiye Cumhuriyeti olarak varlık sebebimizin temellerini oluşturmaktadır.” dedi.
Başkan Ergin yaptığı konuşmada, “Ne mutludur ki bizlere, tarih bu topraklar üzerinde böyle bir olaya tanıklık etmiştir. Bizler, Ayvalıklılar olarak bu önemli günün 100.yılını kutlamaktan onur duymanın yanında, ilk kurşunun atılışına ve milli mücadelenin başlangıcına sahip çıkmak durumundayız. 100. yılında olduğumuz bu gün, Ayvalık ve Türkiye çok önemlidir. Sadece anmak ve yad etmek yetmeyecektir anlamamız da gerekecektir. Bugün Ayvalık Kaymakamlığının desteği ile, bir çok bilim adamı sanatçı ve tarih bilimciler ile birlikte sizler için, Milli Mücadelenin önemini anlatan hem bir sergi ve de iki gün sürecek sempozyumlar hazırladık.  Biraz sonra açılışını yapacağımız “Balıkesir’de Milli Mücadele” fotoğraf sergisinden sonra, Cunda Ali Çetinkaya heykeli önünde de anma töreni yapılacak, Saatli Camii de öğle namazında Ali Çetinkaya ve silah arkadaşlarının ruhlarına mevlid okunacak ve saat 14.00 ten itibaren uygulama otelinde sempozyumlarımız başlayacaktır. Fotoğraflar, gösterilecek video tanıtımlar ve sempozyumlardaki değerli katılımcılarımızın konuşmaları sayesinde önemli bilgileri sizlerle paylaşmak niyetindeyiz.  Milli Mücadeleyi öğrenmek, konuyu anlamak en az anmak kadar önemlidir” ifadelerini kulandı.
Başkan Ergin, “Ali Çetinkaya ve İlk Kurşun gerçeğinin, Ayvalık topraklarının, Atalarımızın dedelerimizin tanık olduğu ulusal manada önemli olaylar silsilesinin, halkımız özellikle gençlerimiz tarafından bilinmesi ve anlaşılması çok önemlidir. 100. yılını andığımız bugün bir başlangıçtır. Milli Mücadelenin, bir ulus olmanın,bir millet olarak direnmenin , başlangıcıdır. Atatürk’ün yolunda ilerleyişin ilk adımıdır. Bir kurşunla ,bir millet kurtulmuştur. Bu topraklar üzerinde ilk kurşunu atan Ali Çetinkaya ve 172.alaydaki tüm silah arkadaşlarını,100. yılında rahmetle anıyorum. Milli Mücadelemizde, varlığını ortaya koyarak bu milleti ayakta tutan atalarımıza saygılarımla.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından İstiklal İlkokulu Halk Oyunları tarafından sergilenen gösterimlerin ardından tören sona erdi.
 
SERGİ AÇILIŞI YAPTILAR
Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın öncülüğündeki protokol Cunda Vapur İskelesi karşısındaki tarihi bir binada düzenlenen Balıkesir’de Milli Mücadele Fotoğraf Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Daha sonra Cunda Adası’na geçen protokol üyeleri Milli Mücadele döneminde düşmana ilk kurşunu sıkan Ali Çetinkaya anıtı önünde gerçekleşen anma törenine katıldılar. İlçe merkezindeki Saatli Camii’nde şehitlerin ruhları için düzenlenen Mevlid-i Şerif’in okunmasının ardından Uygulama Oteli’ndeki Mavi Salon’da düzenlenen Ayvalık’ta İlkkurşun’un 100. Yıldönümü sempozyumu ile kutlama programının ilk günü sona erdi.
Programın, yarın da; Cunda Uygulama Oteli Mavi Salon’da düzenlenecek sempozyumun ardından sona ereceği bildirildi.
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24