AYVALIK’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

16 Eylül 2019
Ayvalık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.ci yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan törende araç korteji büyük ilgi topladı. 
 
Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene; CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, gaziler, şehit yakınları, kurum amirleri, siyasi parti, dernekler ve meslek odası temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 
Atatürk Anıtına vatandaşların çiçek, Ayvalık Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediyenin ise çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu.
 Balıkesir Bölge Bando Komutanlığı askeri bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin yaptı.
29 Mayıs 1919 da 172.Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya tarafından atılmış ilk kurşunun bir ulusa umut olarak, bir milletin tam bu noktada 3,5 yıl direnerek, süngüye göğüs gerip, sırtında teçhizat taşıyarak, İngiliz destekli Yunan işgalinden 15 Eylül 1922 de kurtulmuş olduğunu hatırlatan Başkan Ergin, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki bu direnç, bu vatan sevgisi, bu milli birlik şu bulunduğumuz toprakların onurudur. Bir de Ayvalığın özelliği şudur, ilk kurşun atıldıktan sonra kurtuluş savaşı bitene kadar burada direniş devam etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 2.İnönü Savaşından sonra, mücadele ve direnişin devam ettiği yerler için ; ‘Siz orada yalnız düşmanı değil, Milletin makûs talihini de yendiniz’ demiştir. Evet, aynen dediği gibi; Ayvalık halkı, vatan topraklarını evini bağını vermeyerek, uzun soluklu direnişle vatanına milletine nasıl sahip çıktığını göstererek, düşmanı yenmek kadar, milletin makûs talihini de yenmiştir” ifadelerini kullandı.
Ayvalık halkına seslenen Mesut Ergin, “Bu topraklar 3,5 yıl süren direnişten sonra düşman işgalinden kurtardığı Ayvalık, o zamanın şartlarında çok zor günler ve yıllar geçirmişti. Yıkık binalar, bitik ticaret, hasar görmüş bir kent. Peki, ne yaptı Ayvalık ve Ayvalık halkı? Yıkık binayı da onardı, yıkılmış umutları da… Savaşın hasarını dişinle tırnağınla, zeytinindeki hasadıyla yok etti. Yeniden ayaklandı. Bu toprakları sırtında teçhizat taşıyan analarımıza ne borçluysak bir o kadar da o kötü günlerden Ayvalık’ı ayağa kaldıran atalarımıza dedelerimize bir borçluyuz. Borcumuzun ve sorumluluklarımızın farkındayız. Şimdi çok şükür bu topraklarda artık bir savaş söz konusu değildir ama Ayvalığımız için ekonomik zor günlerimiz yine mevcuttur. Yine gün birlik günüdür. Yine evimize, bağımıza, zeytinimize, tarihimize, esnafımıza turizmimize sahip çıkarak birlik olarak kalkınma ayaklanma zamanıdır. Bu gün bu coğrafyada yaşayan, yaşamında Ayvalık olan, bu coşkulu günde bizle birlikte olan herkese sesleniyorum. 15 Eylül Ayvalık’ın kurtuluş günü, kutlu olsun” diye konuştu.
 
RENKLİ GEÇİŞ
Günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin seslendirilip, halk oyunlarının gösterimlerinin ardından tören; Balıkesir Bölge Bando Komutanlığı askeri bandosu eşliğinde gerçekleşen belediye ve sivil toplum kuruluşlarının hizmet araçlarının resmi geçişi ile sona erdi.
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24