Bu sayfayı yazdır

AYVALIK’TA ‘SESSİZ ÇIĞLIK’ BİR KEZ DAHA BÜYÜLEYECEK

25 Ekim 2019
Ayvalık Sanat Derneği oyuncularından Ayşe Tosunoğlu'nun yazdığı ve tek başına oynadığı tek perdelik dram türündeki 'Sessiz Çığlık' adlı tiyatro oyunu, 26 Ekim günü saat 20.30’da Ayvalık Sanat Fabrikası’nda bir kez daha sahnelenecek.
Oyunda; sokaklarda geçimini sağlayan bir hayat kadınının hamile kalan ve doğum sırasında hayatını kaybeden annenin dramı ve doğan çocuğun devlete ait çocuk yuvalarında yetişmesi ve bu süreçte yaşadığı psikolojik travmaların oldukça başarılı bir şekilde vurgulanması bekleniyor.
Oyun öncesinde kuliste görüşlerini aldığımız oyunun yazarı ve başarılı oyuncusu Ayşe Tosunoğlu, oyunu kaleme alırken esin kaynağının, yaklaşık 14 yıl önce Ayvalık Alibey Çocuk Yuvasından, okuluna giderken kaybolan ve aylar sonra ıssız bir tepedeki mağarada iskeleti bulunan Muhammet adlı kimsesiz çocuk olduğunu belirtti. 
Çocuk yuvaları ile cadde ve sokaklardaki kimsesiz çocukların yaşantılarından kesitlerle, güncel hayatta başlarına gelen olumsuzluklar nedeniyle yaşadıkları psikozlara sanatsal bir perspektiften bakmayı amaçladığını kaydeden Tosunoğlu, "Son günlerde gündemi işgal eden çocuk istismarlarına yönelik toplumsal bir mesaj vermek adına bu oyunumuzu yeniden sahneleme kararı aldık.  Sessiz çığlıkların sesini topluma duyurabilmenin yanı sıra kimlik arayışında olan insanların hezeyanlarını ifade ettiğimiz oyunumuzu bugüne kadar Ayvalık ve ilçe dışında da birçok yerde sahnelemenin haklı gururunu yaşıyoruz. Umuyorum ki, toplumumuzdaki sessiz çoğunluğun içindeki çocuksu çığlıkları bir gün birileri duymak ister ve duyumsar." diye konuştu.
 

Resim Galerisi

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace