BALMEK İLE HOBİLER MESLEĞE DÖNÜŞÜYOR

20 Şubat 2020
Hobileri mesleğe dönüştürerek kentliye istihdam olanakları sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları, yepyeni vizyonuyla yoluna güçlenerek devam ediyor.
 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BALMEK) özellikle kadınlar başta olmak üzere kentliye istihdam olanağı sağlamaya devam ediyor. Kaliteli eğitimin önünü açarak istihdam sağlamayı hedefleyen BALMEK, şehrin tamamının hizmet alabileceği altyapısı ve yepyeni vizyonuyla yoluna güçlenerek devam ediyor. 
 
2019'DA 5 BİN 658 KURSİYER
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerine devam eden, kadın giysileri dikiminden Balıkesir Pullusu'na, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinden arıcılığa kadar çok sayıda kursun yer aldığı BALMEK'ten 2019 yılında 5 bin 658 kursiyer eğitim aldı. 
 
AİLE EKONOMİSİNE KATKI
 
Hobileri mesleğe dönüştürerek kadınların aile ekonomisine katkı sağlamalarına imkân sağlayan BALMEK, aynı zamanda şehrin sosyal, kültürel ve sanatsal yaşamında da etkili oluyor. Her yıl Eylül ayında başlayıp Temmuz ayında sona eren kursları; başarı hikâyesi yazan kadınlar ve kurs eğitmenleri anlattı.  
 
HEM HOBİ HEM TERAPİ 
 
Kursiyerlerden Sadiye Kaya, Büyükşehir Belediyesi’ne ve öğretmenlerine sundukları imkânlardan dolayı teşekkür ederek buradaki çalışmaların kendisine hem hobi hem de terapi olduğunu belirtti. 
 
BALMEK SAYESİNDE MESLEK EDİNİYORLAR
 
Uzun zamandır çiçek yapmayı öğrenmek istediğini belirten Kursiyer Hatice Öztopal, kurslara kardeşiyle beraber geldiklerini ve BALMEK sayesinde meslek edinmek istediklerini söyleyerek “Markalaşmayı ve kendimizi tanıtmayı düşünüyoruz. Balıkesirimizin simgesi olan beyaz zambaklardan yapıyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimizin yakalarında görmek istiyoruz. Geleceğe yönelik hayallerimiz var. Satış yapmak istiyoruz belki bir butik açabiliriz bu yönde ilerlemek istiyoruz. Balıkesir'de gelinlerimizin çiçeklerini biz yapmak istiyoruz.” dedi. 
 
BÜTÇELERİNE KATKI SAĞLIYORLAR
 
Kırkyama, Tel Kırma ve Seramik Kursu Öğretmeni Serdil Okumuş da somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı olarak Balıkesir’in kültürel mirasını BALMEK aracılığıyla vatandaşlara aktarıp yaşattıklarını söyleyerek “Bir hayli kalabalık kurs yoğunluğumuz var. Hanımlar, inanıyorum ki çok severek ve zevkle gelip bu işleri çalışıyorlar, yapıyorlar aynı zamanda bütçelerine katkı sağlıyorlar.” dedi. 
 
BALIKESİR PULLUSU GELENEĞİ YAŞATILIYOR
 
Yok olmaya yüz tutmuş sanatlardan Balıkesir Pullusunu yaşatmaya ve öğrencilere gelir kaynağı sağlamaya devam ettiklerini belirten Balıkesir Pullusu ve Maraş İşi Kursu Öğretmeni Figen Gökçe “Balıkesir Pullusu bizim yöresel gelinliğimizdir. Gelinliğimizi şu anda genç kızlarımız kına gecelerinde giyiyorlar ve biz de bunların işlemesi için onlara yardımcı oluyoruz. Balıkesir Pullusunun en büyük özelliği üzerinde bulunan hayat ağacını ve domates gülüdür. Hayat ağacı aileyi temsil etmektedir. Sevgiyi, aile içindeki bireylerin birbirlerine bağlılığını göstermektedir. Üzerindeki domates gülü de bereketi simgeler. Biz, kurslarımızda öğrencilerimize gelir kaynağı kazanmalarında yardımcı oluyoruz.” diye konuştu. 
 
KADINLAR İŞ İMKÂNI EDİNİYOR
 
BALMEK’te kursiyerlere istihdam sağlayıcı eğitimler verdiklerini dile getiren Çeyiz Ürünleri Usta Öğreticisi Fahriye Kaya “Birçok insan yetiştirdik, evlerinde işlerini yapıyorlar gayet güzel dışarıya. Çeyiz işlerinde pike takımları, nevresim takımları, dantel geçirme, nakış tarzı işlerimiz var. Bu imkânları bize sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Çok güzel şeyler ortaya çıkıyor, kadınlar iş imkânı ediniyorlar.” dedi.
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24