ZEYTİN HASAT SONU ŞENLİKLERİ YAPILDI

23 Ocak 2016

Edremit’te Zeytin Sonu Hasat Şenliği başladı.  Saat 10.00’da Ticaret Odası önünden, Cumhuriyet Meydanına kadar gerçekleşen kortej yürüyüşüne Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilgili kurumların temsilcileri, zeytinciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kortey yürüyüşüne develer, yağlı güreş pehlivanları, traktörleri ile çiftçiler ve çizgi film kahramanları renk kattılar.

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanında toplanan gurup burada resmi açılış törenini gerçekleştirdi. Halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin yanında yağlı güreş pehlivanlarının peşrev çekmeleri ilgi ile izlendi.

Açılış töreninde konuşma yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka “Geçmişten günümüze tarihte kutsal olarak kabul edilen zeytin bizler için ayrı bir önem taşır. Zeytin bizlerin sadece kahvaltılarda tüketilen bir gıda ürünü veya yemeğimize koyduğumuz bir yağ değildir. Zeytin bizler için bir yaşamdır, bir kültürdür.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ise “Edremit ilçemizde toplan 3 milyon adet zeytin ağacımız bulunmaktadır. İlçemizde toplam 23 bin 500 hektar tarım arazisi bulunmaktadır. Bu tarım arazilerinin yüzde 84’ü yani 19 bin 900 hektarı zeytin alanları ile kaplıdır. Zeytinimiz özellikle yıllara göre değişmekle birlikte bol olan yıllarında ilçemizde yaklaşık 60 bin ton zeytin üretimi yapılmaktadır. İlçemizde yaklaşık 12 bin ton zeytinyağı üretimi gerçekleştirilmektedir. İlçemizde yaklaşık 7 bin aile ve 35 bin kişi zeytin ve zeytinyağı ile geçimini sağlamaktadır.” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Balıkesir Valisi Mustafa Yaman “Balıkesir’imizin ve körfezimizin hem ulusal, hem de uluslararası platformda tanınmasını sağlayacak bu tür değerlerimizin korunması ve paylaşılması bizim için önemli. Bu değerleri koruduğumuzda da bize ekonomik getirisi elbette olacak. Bu yüzden de ülkemizin en değerli ürünlerinde birisi olan zeytine sahip çıkarak, sektör ile beraber piyasadaki çarkların dönmesinin sağlanabileceğine inanıyorum. Hem de zeytinin bu coğrafyada yani yaşadığı coğrafyada, bölgeyi besleyen, zenginleştiren, kültürünü, yaşam değerini artıran bir ürün oluğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Açılış törenin sonrasında Faruk Serpil Parkında hazırlanan zeytin ve zeytincilik stantlarının açılış kurdelesi protokol tarafında gezildi. Protokol daha sonra stantları gezerek burada bilgiler aldı.

Yine Faruk Serpil parkında Meci geleneğinizi izleyen heyet yemeğe geçti. Yemekte vatandaşlara keşkek ve pilav ikramı yapıldı.

Akçay Caddesi, İDA Park Kavşağı yanında bulunan Zeytin Anıtı açılışının ardından Zeytin Karikatürleri sergi açılışı yapıldı. Şenliğin kültürel etkinlikleri kapsamında Ölmez Ağacın İnsanları sergisi ise Şükrü Tunar Kültür merkezinde açıldı.

Etkinlikler çerçevesinde yılın çiftçisi ve yapılan yemek yarışmasında dereceye girenlere Şükrü Tunar Kültür Merkezinde ödülleri verildi.

Son olarak ise, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytin Coğrafi Tescili lansmanı ve ardından kokteyli yapıldı.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24