EDREMİT BELEDİYESİ TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR

08 Şubat 2021

Edremit Belediyesi ilçenin geçmişinde önemli yerleri olan tarihi şahsiyetlere sahip çıkıyor. Başkan Arslan,  “Edremit’te bugün halen izleri bulunan değerli atalarımızın manevi mirasına sahip çıkıyor. İlçemize yakışır bir şekilde koruyoruz” dedi.

 

Edremit Belediyesi Park ve Bahçeler ekipleri Edremit için tarihi, kültürel ve  manevi değer taşıyan camilerin avlularında  yer alan değerli kişilerin kabirlerinin peyzaj, bakım, onarım ve temizliğini yapıyor.

Kurşunlu Cami’ni  yaptıran,  kabri de bu caminin avlusunda yer alan Edremit’i fetheden Selçuklu Beyi  Yusuf Sinan’ın kabrinin, Ağa Cami’ni yaptıran kabri de bu caminin  avlusunda yer alan, eski Edremit Devlet Hastanesi’nin olduğu tepeyi bağışlayan o dönemin değerli hayırseveri Mehmet Emin Ağa’nın kabrinin,  Mahkeme Cami ve Alemizade Cami’ni yaptıran kabri de Alemizade Camii’nin avlusunda yer alan, o dönemin hayırsever şahsiyetlerinden Ümmühan Hatun’un kabrinin, Turan Bey Cami avlusunda kabri yer alan Edremit’in fethi sırasında şehit düşmüş Turan Bey’in ve 40 şehidin kabrinin bakımı, onarımı, çiçeklendirme çalışmaları Edremit Belediyesi Park ve Bahçeler ekiplerince yapıldı. Cuma namazı öncesi Edremit’in önem taşıyan camilerin avluları vatandaşlar ibadete hazırlandı. Yıllar sonra bu değerli kişilerin kabirlerinin bakım onarımı için düğmeye bastıklarının altını çizen Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Geçmişte ilçemizde yaşamış ve ilçemiz için önem taşıyan atalarımızın kabirlerine sahip çıkıyor ve koruyoruz. Bu kişiler geçmişin sayılan, sevilen değerli insanları. Onların Edremit’e büyük katkıları ve bizde bıraktıkları emanetleri var. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

 

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24