BURHANİYE BELEDİYESİNDEN ALZHEİMER HASTALARINA MÜJDE

23 Kasım 2018
Burhaniye Belediyesi yeni bir sosyal projeye daha adım atıyor.  Sosyal Belediyecilik anlayışı ile 5 yılda birçok projeyi hayata geçiren Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın yeni projesi Alzheimer hastalarına yönelik. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü ile iş birliği içinde çalışmalara başlayan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal Alzheimer hastaları için gündüz yaşam evi oluşturmaya hazırlanıyor.
Türkiye’de, yerel yönetimler düzeyinde bir ilke daha imza atan Burhaniye Belediyesi, sosyal belediyecilikte yeni bir sayfa daha açıyor.  Alzheimer hastalarının sosyal yaşama katılmalarını sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal Akdeniz ÜniversitesiGerontoloji Bölümü öğrencilerinin yürüttüğü saha çalışmaları hakkında bilgi alarak öğrenciler ile birlikte hastaların ağırlanacağı sosyal tesiste incelemelerde bulundu. Sosyal tesisin uygunluğu konusunda istişarede bulunan Başkan Uysal böyle öenmli bir projede desteklerini esirgemeyen Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan ve ekibine teşekkür etti. 
PROJE KAPSAMINDA NELER VAR
Proje kapsamında ilk olarak, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğrencileri tarafından ilçe genelinde yaşlılık araştırmasının yanı sıra giderek artan yaşlı nüfusa yönelik teorik ve uygulamalı çalışmalar yapılıyor.  Saha araştırmalarının ardından gündüz yaşam evi Burhaniye Belediyesi Ahmet Akın Kültür Merkezi Sosyal Tesisinde faaliyete geçecek.Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına yönelik faaliyetlerin sürdürüleceği yaşam evinde öncelikle Alzheimer hastalarının günlük yaşamlarında olabildiğince birilerine bağımsız olmalarını sağlayacak aktiviteler ve sağlık çalışmaları yapılacak. En önemlisi ise yapılan aktiviteler sayesinde hastalığın seyrinin yavaşlatılması sağlanacak. Bunun yanı sıra Alzheimer hastalarına bakım veren kişilere bir nebze nefes aldırılarak ve omuzlarındaki yükleri biraz olsun hafifletilecek.  Ayrıca Alzheimer hastalarına psikososyal ve fiziksel destek verilerek spor yapmaları sağlanacak. 
TÜRKİYE’DE SAYISI OLDUKÇA AZ
Burhaniye’de ön araştırma çalışmalarını yürüten Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Özlem Özgür gündüz yaşam evinde yapılacak aktiviteler hakkında bilgi vererek Türkiye’de sayısı oldukça az olan bu merkezi Burhaniye’de de açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi. Bu tür kurumların önemini vurgulayan Özgür Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ile birlikte oluşturduğumuz bu kurum Türkiye’de bu hastalık ile rekabet edecek kurumlardan biri haline gelecek dedi. 
BURHANİYEMİZ’DE BİR NOKTAYA DAHA HİZMET GÖTÜRÜYORUZ
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal konuyla ilgili olarak “ilk araştırmalarda ilçede 1764 hastanın olduğu bize bildirildi. Ancak bunun daha kapsamlı ve net rakamların ortaya çıkabilmesi için ön araştırmalar ve durum tespitleri devam ediyor. Ahmet Akın Kültür Merkezinde çalışmayı yürüten arkadaşlarımız ile birlikte bugünyaptığımız incelemeler sonucunda bu iş için gayet uygun olduğu kanısına vardık. Alzheimer hastalarımıza yönelik yaptığımız bu merkezimizi en kısa zamanda inşallah hizmete açacağız. Bu merkezimiz hizmete geçtiğinde Burhaniye’mizde bir noktaya daha hizmet götürmüş olacağız” dedi.
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24