ENGELLİ FARKINDALIĞI İÇİN KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI MUTFAĞA GİRDİ

23 Ocak 2016

Ayvalık’ta faaliyet gösteren Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu (ASTED) Görme Engelli Genel Koordinatörü Namık Tuncel öncülüğünde, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 12 milyon engellinin toplumsal farkındallığı için Ayvalık’tan başlayan lezzet yoluculuğunun ilk durağı Balıkesir’in Havran ilçesi oldu.

ASTED’in; Balıkesir’in Edremit Körfezi ilçeleri, Balıkesir merkez ve Bursa’da Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanları’nın yanı sıra engellilerle birlikte organize ettiği etkinliğin İstanbul’da engellilerin katılacağı yemek yarışması ile sona ereceği bildirildi.

Hazırladıkları proje kapsamında oluşturdukları yol güzergâhının ilk durağı Havran olan ASTED’liler burada Kaymakam Yasin Öztürk ve Belediye Başkanı Emin Ersoy ile bir araya geldi.

Havran’da bir otelin mutfağında hünerlerini sergileyen Kaymakam Öztürk ve Belediye Başkanı Ersoy’a ASTED’in Görme Engelli Koordinatörü Namık Tuncel de eşlik etti.

Kaymakam Öztürk’ün Karamelli Biber ve Çıtır Tavuk pişirdiği organizasyonda Belediye Başkanı Ersoy ise Mantar Sote, Mantarlı Köri ve Kremalı Patates yemeklerini yaptı.

Yaptıkları lezzetli yemeğin ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan  Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Türkiye nüfusunun yüzde 10’unun üzerinde engelli vatandaşın bulunduğuna işaret ederek, “Şu an çok şükür sağlıklıyız ama yarın başımıza gelebilecek herhangi bir olumsuzluğun sonrasında engelli kalabiliriz. Bu yüzden de bizler engelli haklarının evrensel insan hakları olarak görüyoruz. Bu anlamda zaten devletimizin sosyal bir devlet olması gereği engelli vatandaşlarına yaklaşımı ve kanunlarımızda tanınan haklar ve bu kanunların uygulanması çok güzel ve önemli şeylerdir. Tabi bu arada engelli vatandaşlarımızın da toplumdan kendilerini soyutlamamaları gerekiyor. Bu anlamda yerel yönetimlerimizle, resmi kurumlarımız son zamanlarda engelli vatandaşlarımızın mimari engellerle karşılaşmalarının önüne geçebilmek için kaldırımlar, bina içi asansörler gibi uygulamaları hayata geçirmeye başlamış durumdadır” dedi.

ASTED’in görme engelli koordinatörü Namık Tuncel’in daveti üzerine böylesi bir organizasyonda Belediye Başkanı Emin Ersoy ile birlikte engeli farkındalığı için mutfağa girmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kaymakam Öztürk, “Edremit Körfezi gerçekten her konuda çok iyi değerlere sahip. Mesela; Akçay-Altınoluk’tan Ayvalık’a kadar uzayan bu bölgede engelli vatandaşlarımıza yönelik çok güzel rehabilitasyon merkezleri mevcut ve devletimiz de bu özel sektördeki kurumlara gerekli desteği veriyor. Özellikle engelli vatandaşlarımızın eğitim alabilmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bu yönde de yapılacak her çalışmayı desteklenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

EMİN ERSOY, “ENGELLİLERİN  EN ÖNEMLİ SORUNU İSTİHDAM”

Mutfakta yaptıkları yemeklerin ardından muhabirimize konuşan Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ise; Türkiye’deki engellilerin en önemli sorununun iş istihdamı olduğunu vurgulayarak, “Ama buna karşın son dönemlerde yüzde 40 oranının altında engelli personel alımlarımızda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ama devletimiz engellilerin bu sorunlarının çözümlenmesi için ciddi hamleler yapıyor. KPSS sınavları başta olmak üzere bir çok alanda engellerin istihdam edilmesi için çabalar gösteriliyor. Bizde belediye olarak imkanlarımız doğrultusunda engelli vatandaşlarımızın istihdam edilebilmesi yönünde çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24