BİLENTUR’DA TUZ SİNEĞİ İSTİLASI
Özel

15 Haziran 2016
Ayvalık-İzmir kara yolu üzerinde bulunan Bilentur Sitesi uzun zamandır tuz sinekleriyle mücadele ediyor. Bilentur ve civarındaki ev ve işyerleri yaşadıkları soruna çözüm bulamıyor. Tam karşılarında bulunan ve özel bir şirket tarafından işletilen tuz fabrikasını sorumlu tutan Bilentur sakinleri tuz sineklerinden dolayı ne evlerinde ne de işyerlerinde rahat edemediklerinden şikayet ediyor.
Ayvalık-İzmir kara yolu üzerinde yer alan Bilentur sakinleri yıllardır tuz sinekleriyle birlikte yaşamaya mecbur kalmışlar. Sitenin karşında yer alan ve özel bir şirket tarafından işletilen tuz fabrikasını gerekli ilaçlamaları yapmamakla suçlayan site sakinleri sorunlarına çözüm bulmak için çeşitli yollara başvurmuşlar. Geçen yıl da aynı sorunla boğuşan site sakinleri yaptıkları imza kampanyası ile 4000 civarında imza toplamışlar. 
Tuz fabrikasının ilaçlamaları yapmadığını iddia eden işyeri sahipleri belediyenin de gereken denetimleri yapmadığından şikayet ediyorlar. Tuz üretim sürecinde oluşan bu sineklerin sayılamayacak kadar çok miktarda etrafta gezdiğini anlatan esnaf ve vatandaşlar her yerden kürekler dolusu tuz sineği süpürdüklerini bu durumun işlerini de olumsuz yönde etkilediğini belirtiyorlar. 
Yaşadıkları bu sorunu Ayvalık Kent Konseyi’ne de aktaran Bilentur sakinleri, tuz sineklerinin istilası sone erene kadar bu konunun peşini bırakmamakta karalı olduklarını vurguluyorlar. Yaşanan sorunları aktaran site sakinleri “ Özel bir şirkete ait olan tuz isletmesinin kanal yataklarının bakımı, onarımı ve ilaçlaması yapılmadığından dolayı her yıl bir önceki seneye oranla artan tuz sinekleri istilası ile karşı karşıyayız. Çeşitli yerlere şikayetlerimizi ilettik ancak henüz bir çözüm bulamadık. Geçen yıl yaptığımız imza kampanyasıyla topladığımız 4000 imzayı Balıkesir Çevre Müdürlüğü’ne teslim ettik. Bize ‘tuz sineklerinin insan sağlığını etkilemediğini söylediler.  Bu sinekler hemen temizlenmediği takdirde lekesi çıkmıyor katran misali simsiyah lekeler oluyor. Evlerimizde yıllardır ışıkları kapatarak oturuyoruz. Bir çorba ya da çay içelim desek içinden mutlaka sinek çıkıyor” dediler.
Konuyla ilgili görüşlerini almak için telefonla aradığımız tuz işletmesine ise ulaşamadık. 
 
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24