NE YAPTI ETTİ PARTİ MECLİSİ'NE GİRDİ

21 Ocak 2016

CHP'nin 35. olağan kurultayında Balıkesir'den sadece Milletvekili Mehmet Tüm Parti Meclisi'ne girmeyi başardı. Tüm, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun PM aday listesine yazılmadı. Genel Merkez'in listesini delmek için hazırlanan anahtar listelerde yer alan Tüm, delegelerden aldığı 414 oyla Kılıçdaroğlu'nun 60 kişilik listesini delerek 16. sıradan Parti Meclisi'ne girmeyi başardı.

Mehmet Tüm bir önceki kurultayda da aynı yöntemle PM'ye yedek üye olarak girmiş, istifaların ardından asil PM üyesi olmuştu. Kurultay salonlarına hakim olmayı başaran Mehmet Tüm, Balıkesir delegasyonunun desteğini alamazken, diğer il örgütleri ve kurultay delegeleriyle kurduğu yakın diyaloglarla Kılıçdaroğlu'nun listesini ikinci kez delme başarısını göstermiş oldu.

ALİ KEMAL DEVECİLER UMDUĞUNU BULAMADI

Balıkesir İl Örgütü, ilçe başkanları ve kurultay delegeleriyle aldığı ortak kararla, 22. dönem Milletvekili Ali Kemal Deveciler'i Parti Meclisi'ne aday göstermişti. 35. kurultaya kadar CHP'nin Genel Merkez Sayman Yardımcılığı görevini yürüten Deveciler, her nedense Kılıçdaroğlu'nun listesinde yer alamadı. Bu da, Kılıçdaroğlu'nun Balıkesir örgütlerinin Deveciler kararını desteklemediği anlamına geliyor.

Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesine giremeyen Deveciler de diğer anahtar listelerle PM'ye girme şansı aradı, ancak kurultay delegelerinden beklediği oyu alamadı. Aday broşürleri bastıran Deveciler'in bu broşürlerde aday sıra numarasını yazmayı unuttuğunu, İl Başkanı Ender Biçki ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka'nın kurultay salonunda broşürlere numara yazıp delegelere dağıttığı belirtiliyor.

AHMET AKIN KILIÇDAROĞLU'NUN LİSTESİNDE YER ALAN TEK İSİM

Kemal Kılıçdaroğlu'nun PM aday listesinde yer alan tek Balıkesirli, CHP Milletvekili Ahmet Akın oldu. Ne Namık Havutça, ne de Mehmet Tüm'ü tercih eden Kılıçdaroğlu, Balıkesir'in genç milletvekili Ahmet Akın'ı listeye yazdı. Kurultay delegelerinden 293 oy alan Ahmet Akın, az farkla PM üyeliğini kaçırdı.

Ahmet Akın, "10 oy daha alsam PM Üyesi seçilecektim. Burada seçilip seçilememekten ziyade, Genel Başkan'ın çalışmak istediği ekip içerisinde tercih edilen isimlerden biri olmam benim için önemli. Bu onuru ömür boyu taşıyacağım.  Genel Başkanımın hazırladığı listede yer almak bana yeter" şeklinde konuştu.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ise aday olmayacağını çok önceden açıklamıştı. Havutça, herhangi bir anahtar listede de yer almadı.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24