CHP, BALIKESİR’DE ‘DEPREM ACİL EYLEM KOMİSYONU’ KURDU ‘BALIKESİR’İN ALTINDA 20 AKTİF FAY VAR’

21 Şubat 2023

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, tüm Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde Kahramanmaraş merkezli 11 ili yıkan depremin yaralarını sararken, olası deprem felaketlerine de hazırlıklı olunması çağrısında bulundu. Ahmet Akın, “Her şeyden önce depremin değil binaların canlarımızı bizden ayırdığı gerçeğine bir kez daha tanık olduk. Bunula birlikte deprem felaketinde yaşanan gecikme ve koordinasyon eksikliği can kaybımızı ne yazık ki artırdı” diye konuştu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Balıkesir İl Başkanlığı’nın “Deprem Acil Eylem Komisyonu” kurduğunu duyurdu. Türkiye’nin nüfusunun yüzde 92’sinin fay hattı ve çevresinde yaşadığını, Balıkesir’in de deprem riski yüksek illerin başında geldiğini vurgulayan CHP’li Ahmet Akın, şu bilgileri verdi:

“UZMANLARIMIZ UYARIYOR: BALIKESİR’İN ALTINDA 20 AKTİF FAY VAR”

“Balıkesir, kuzeyinde Kuzey Anadolu Fayı (KAF), orta kesiminde Edremit Körfezi’nden başlayan Havran Balıkesir’den Kepsut’a kadar devam eden fay sistemi, güney kesiminde ise Gelembe ve Simav fayı olarak tanımlanan Ege Bölgesi graben sistemine bağlı fay sistemi bulunan, bütün bunlara bağlı olarak Balıkesir il sınırları içerisinde karada 20 aktif fayın yakın zamanlarda deprem üretebileceği bilim insanlarınca öngörülmektedir. Balıkesir il sınırlarını kapsayan Deprem Master Planı hazırlanması, Balıkesir’in depreme duyarlılığı, afet riski taşıyan ve tehdit eden unsurlar, riskli ve tehlikeli yapılar, altyapı riskleri açık alan ve toplanma alanlarının varlığı, afet yönetimi, acil durum senaryoları ve yeterliliği altyapı sistemlerinin afete duyarlılığı, depreme hazırlık, afet riskinin azaltılmasında kentsel dönüşüm gibi vb. konuların ele alınması, hazırlanması ve üzerinde çalışılması zorunlu bir gerekliliktir.”

BAKAN SOYLU ACI İTİRAFIYLA YARALARIMIZA TUZ BASTI

Deprem konusunun siyaset üstü bir konu olduğu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın “Ancak iktidar depremi siyaset üstü bir konu olarak görmüyor. Çok değil bir yıl gibi kısa bir zaman önce ‘zaman, artık inşallah bir daha karşılaşmayız zamanı değil, önlem alma zamanı’ diye uyarılarda bulunmuştuk. Ama görüyoruz ki uzmanların da muhalefetin de sesine kulak tıkayanlar bugün ‘Biz İstanbul için hazırlanmıştık’ diye savunma yapıyorlar. Bu çok acı bir itiraftır. Demek ki Balıkesir bu hazırlıkların içinde yok! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun itirafı ne acıdır ki yaralarımıza tuz bastı” diye konuştu.

CHP deprem acil eylem komisyonunun çalışmalarına başladığını da belirten Ahmet Akın, çalışmalar hakkında bilgilerin en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24