CHPLİ HAVUTÇA ZEYTİN ÜRETİCİLERİNİN VE ZEYTİNCİLİK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI TBMM’YE TAŞIDI

24 Ocak 2016

Zeytin üreticilerinin ve zeytincilik sektörünün sorunlarının incelenip araştırılması için Balıkesir Milletvekili Av Namık Havutça, Meclis Başkanlığına önemli bir araştırma önergesi verdi.

Verdiği Araştırma Önergesinde, Türkiye’de zeytinciliğin giderek yok olduğunu belirten Havutça, birçok ülkenin zeytinciliğin gelişmesi için çok büyük teşvikler verdiğini, Devletin kontrolünde olan TARİŞ yanında Marmara Birliğin ülkemizdeki zeytincilik sektörüne başarılı birer örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Son dönemlerde ülkemizde tarım politikalarının üreticiyi, çiftçiyi artık yaşayamaz, üretemez ve yaşamını toprağından kazanamaz hâle getirdiğini belirten Havutça, zeytin ve zeytinyağı sektörünün ülkemiz için üretim, istihdam ve ihracat boyutuyla önem taşıdığını, Türkiye’nin dünya zeytin ağacı varlığında 4’ncü, zeytinyağı üretiminde de 5. Sırada olduğunu, zeytin ağacı varlığı 132 milyon, meyve veren 33 milyon, toplamda 165 milyon ağaç olduğunu belirtti.

Havutça; Bakanlığın, hâlâ sektörde akılcı bir üretim planlamadığını, Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında yer alan zeytinliklerin ranta kurban gittiğini, bu alanların iskâna açılarak, otel ve motele dönüştürüldüğünü, zeytinyağında tağşiş olarak tanımlanan hileli karışım suçuna verilen cezaların yetersiz kaldığını aynı firmaların bakanlık tarafından devamlı ifşa edilmesine rağmen hileli satışlarına devam ederek milyonlarca lirayı kazanmasına engel olmadığını vurguladı.

Havutça, vatandaşı kandırarak toplumun sağlığıyla oynayan bu firmalar, sektörün dürüst üreticilerine ve zeytinciliğin geleceğine büyük darbe vurduğunu, zeytin üreticilerinin ve zeytincilik sektörünün sorunların ciddiyetle, bilimsel olarak ele alınarak incelenerek tespitlerin yapılması, gerekli önlemlerin alınması ve mağduriyetlerin giderilmesi için Meclis Araştırmasının açılmasının büyük önem arz ettiğini kaydetti.

HAVUTÇA YOĞUN İŞ YÜKÜ ARASINDA BÖLGEYİ DE UNUTMUYOR!

TBMM Adalet Komisyonu, CHP Milli Eğitim Sistemi, Öğretmen, Öğrenci ve Velilerin Sorunlarını İnceleme ve İzleme Komisyonu ile TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonlarında görevli olan Havutça bu yoğun çalışmaların arasında Balıkesir’in sorunlarını da ihmal etmiyor.

Milletvekillerinin genelde bir komisyonda görev aldığı TBMM çatısı altında üç komisyonda çalışan Havutça, Zeytin üreticilerinin ve zeytincilik sektörünün sorunlarını TBMM’ye taşıyarak, Balıkesir çiftçisinin ve sanayicisin önemli bir sorununa daha eğilmesi zeytin ve zeytinyağı sektörü tarafından da memnuniyetle karşılandığı öğrenildi.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24