SUYUN İKİ YANI ‘DOSTLUK VE BARIŞ’ İÇİN KENETLENDİ
Özel

08 Nisan 2019
 
Yunanistan’ın Midilli Adası’nın veteran milli futbolcuları, Ege’deki dostluk ve barış için Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde mücadele etti. Midilli’nin unutulmaz futbolcuları, Ayvalık’ın köklü takımlarından Hamdibey Kayaspor ile dostluk maçı yaptı. Maç süresince ve maç sonrasında verilen yemekte suyun iki yanının dostluk mesajları etkinliğe damgasını vurdu.
Henüz mazbatasını almamış olan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in yanı sıra Ayvalık Belediye Meclis Üyesi Merih Arslan, Küçükköy Spor’un eski Kulüp Başkanı Murat Akıner’in de izlediği karşılaşma Hamdibey Spor Tesisleri’nde gerçekleşti. Ayvalık’ın genç bayan hakemi Selinay Olpak’ın yönettiği ve normal süresi 2-2 berabere sonuçlanan karşılaşmayı, penaltı atışlarının ardından Hamdibey Kayaspor 5-4 kazandı.
Pallesviakos Takımı Onursal Başkanı Yorgos Ampelikiotis ile Midilli vetaran takımının Kaptanı Stalios Balis’in öncülüğünde gerçekleşen dostluk maçının ardından konuk ekibe Hamdibey Kayaspor yönetimi tarafından ilçenin nezih mekânlarından Jinan Cafe & Restaurant’ta yemek verildi.
Dostluk türkülerinin Türk ve Yunan ekipler tarafından bir ağızdan seslendirildiği yemekte konuşan Balıkesir Amatör Spor Kulüpler Federasyonu Edremit Körfez Temsilcisi Cemal Erhanoğlu, düzenledikleri geceyi onurlandıran Ayvalık’ın çiçeği burnunda Belediye Başkanı Mesut Ergin’e teşekkür ederek, görevinde başarılar diledi.
İki aydan bu yana söz konusu karşılaşmayı hazırlamaya çalıştıklarını ifade eden Cemal Erhanoğlu, “Ege’deki Türk-Yunan dostluğunun perçinlenmesi adına düzenlediğimiz bu organizasyona destek veren herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Allah nasip ederse, önümüzdeki süreçte futbolun yanı sıra basketbol ve voleybol dallarında da Midilli ile Ayvalık arasında benzeri dostluk maçlarının düzenlenmesini sağlamaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.
 
ERGİN, “İLİŞKİLERİMİZ ARTARAK SÜRECEKTİR”
Gecede konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ise;  sporun dostluk bağlarını güçlendiren en önemli unsurlardan biri olduğunu hatırlatarak, “Son dönemlerde Midilli ile Ayvalık arasında kurulan dostluk köprüsü ile her iki yakanın halkları arasında sıcak dostluklar oluşmuş ve bu dostluklar her geçen gün daha da artarak kaynaşmıştır. Ümit ediyorum ki, komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimiz bu yönde artarak sürecektir. Ben bu duygularla böylesi anlamlı bir organizasyonu düzenleyen Hamdibey Kayaspor yönetimine çok teşekkür ediyorum. İnşallah konuklarımız bizlerin konukseverliğinden hoşnut kalmışlardır” dedi.
Mesut Ergin’in ardından duygu ve düşüncelerini dile getiren Yunanistan’ın Pallasviakos Kulübü’nün Başkanı Nikos Anastasiadis de, Midilli ile Ayvalık arasında futbolun centilmenlik ve dostluk duyguları üzerinde inşa edilen barış köprüsünün her zaman daha sıkı ve daha sağlam olarak gelecek yüzyıllara taşınacağına inandığını kaydetti.
 
“BİZİM DOSTLUĞUMUZ 3-5 YILLIK DEĞİL, 100 YILLIKTIR”
Pallesviakos Takımı Onursal Başkanı ve tam bir Türk dostu olmasıyla gönüllerde taht kuran Yorgos Ampelikiotis de, Ayvalık’ın yeni Belediye Başkanı Mesut Ergin’i 5 yıl önce Küçükköy Belediye Başkanlığı yaptığı dönemden tanıdığını ve o yıllarda da Küçükköy Belediyespor’un Kulüp Başkanlığı’nı yürüten Murat Akıner ile çok sıkı bir dostluklarının olduğunu söyleyerek, “Bizim gerek Mesut Ergin ile gerekse de Murat Akıner ile dostluktan öte ilişkilerimiz var. Bu dostluklarımız sadece 3-5 yıllık bir birikim ile sınırlı değildir. Bizim dostluklarımız yaklaşık 100 yıla dayalıdır. Bizler 1924 yılındaki mübadelenin ardından da Türk dostlarımızla ilişkilerimizi sürdürmeyi başardık” diye konuştu.
Konuşmaların ardından; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin tarafından organizasyonun Midilli etabını yürüten Pallasviakos Kulübü’nün Başkanı Nikos Anastasiadis’e, Hamdibey Kayaspor Başkan Vekili Aydoğan Sat tarafından hazırlanan bir plaket verildi. Buna karşılık Pallesviakos Takımı Onursal Başkanı Yorgos Ampelikiotis’de Başkan Ergin’e dostluk ve barışın bir nişanı olarak bir plaket ve kulübün müzesinden anlamlı bir fotoğraf hediye etti.
Plaket töreninin ardından buram buram sevgi ve dostluk kokan gece, Türk ve Yunan kültürlerinin müzikleriyle bezeli eğlencelerle gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24