AYVALIK’TA ENGELLİLER 1. ENGELSİZ BİSİKLET FESTİVALİ’NE HAZIRLANIYOR

05 Ağustos 2019
Ayvalık’ta; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Medya Ayvalık Gazetesi öncülüğünde Eylül ayı içerisinde düzenlenecek olan 1. Engelsiz Bisiklet Festivali’ne tam destek veren Kaymakam Görgülüarslan, Görme Engelli Gazeteci Namık Tuncel ile antrenmanlara başladı.
Namık Tuncel’e ait iki pedallı tandem bisiklet ile Eylül ayı içerisindeki festivalde pedal çevirmeye hazırlanan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, engelliler için en güzel terapinin sportif etkinlikler olduğunu savunarak, bir yandan da engelli farkındalığına katkı vermeye çalışacaklarını söyledi.
Kaymakam Görgülüarslan yaptığı açıklamada, engellilerle birlikte herkesin bisiklet kullanımına teşvik edilmesi gerektiğini kaydederek, “Ayvalık’ta araç trafiği özelikle de yaz aylarında ilçe dışından gelen misafirlerimizle birlikte en önemli sorunlarımızdan biri haline geliyor. Bu olumsuzluğu aşabilmenin en önemli yollarından biri de bisiklettir. İnsanlarımızın özellikle kısa mesafelerde çok rahatlıkla kullanabilecekleri bisikletken, ne yazıkki bizim ülkemizde bu kültür pek yaygın değil. Tabi bu alışkanlığın olmayışında biz devlet kurumlarının da alt yapı konusunda eksikliklerimizin de var olduğunu düşünüyorum. Mesela, bisiklet yolların yapılması, o alanların oluşturulması da aslında gerekli olan işlerin başında geliyor.  Ama bu konuda teorik olarak bir takım çalışmaların yapıldığını biliyorum. Bu yönde Ayvalık Belediyesi’nin çalışmaları mevcut. Bu alt yapı çalışmaları da sağlanırsa, özellikle gençlerimizin bisiklet kullanımı sağlayabilir ve trafik anlamında da, kent estetiği anlamında da büyük bir aşama kaydedebileceğimizi düşünüyorum.” dedi.
Vatandaşlara bisiklet kullanımı alışkanlığının kazandırılmasını dışında, görme engelli Namık Tuncel’in de engelli farkındalığı adına, organize etmeye çalıştığı engelsiz bisiklet festivaline destek vermekten de duyduğu memnuniyeti ifade eden Kaymakam Görgülüarslan, “Bu konuda Namık Tuncel’in yanı sıra ilçede yaşayan engelli arkadaşlarımızı bu güzel organizasyonda yalnız bırakmak istemedim.  Onlarla beraber olmak istedim. Eğer ilçemizde; çocuk ve gençlerimizden başlayarak bisiklet kullanımını herkese ulaştırabilirsek, bu ilçeye ve özellikle gençlerimiz büyük bir hizmet etmiş olabileceğimize inanıyorum. Ben, Namık Tuncel başta olmak üzere Eylül ayı içerisinde düzenlenecek olan Engelsiz Bisiklet Festivaline katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“FESTİVALDE ENGELLİLER PEDAL ÇEVİRECEK”
Düzenlemeye çalıştıkları organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Görme Engelli Muhabir Namık Tuncel de, organizasyon kapsamında; İzmir, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Bursa ve Manisa’daki özellikle görme engellilerin bu organizasyona katılmasını hedeflediklerini belirtti.
Tuncel yaptığı açıklamada, “Biz ekip olarak birkaç engelli arkadaşlarımızla bir araya gelerek ilçede farklı sosyal etkinliklere imza atıyoruz. 26 senedir Türkiye’nin dört bir yanından engelliler Ayvalık’ta düzenlenen engelliler şenliğine katılıyor. Bizde bu şenliklere rastlayan günlerde 1. Engelsiz Bisiklet Festivali’ni organize ediyoruz. Organizasyonu düzenlediğimiz arkadaşlarımızla engellilerin pedal çevireceği festivalimizi geleneksel hale getirmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.
“BİZ ENGEL TANIMIYORUZ”
Sadece engellilerin değil, her insan için sporun son derece önemli olduğunu vurgulayan Namık Tuncel, “Sporu herkes yapabilir. Bisiklet sürmesinden, denize yüzmesinden tutunda her alanda spor rahatlıkla yapılabilir. Ayvalık Kaymakamımız Sayın Gökhan Görgülüarslan, ‘ben varım’ ve ‘Ben engel tanımam’ diyerek, şimdiye kadar düzenlediğimiz bir çok sosyal aktivitelerimizde gönüllü yer aldı. Biz bu yaptığımız çalışmalarla engelli insanlarımızı topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Bunun bir yolunun da sportif faaliyetler olduğuna inanıyoruz.”diye konuştu.
Engelliler başta olmak üzere toplumda 40 yada 50’li yaşlarla birlikte herkesin çeşitli ilaçlar kullanmaya başladığına işaret eden Namık Tuncel, spor yapılması halinde hiç kimsenin kolay kolay bu ilaçlara ihtiyaç duymayacağına inandığını da sözlerine ekledi. 
 
 
 
  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24